- Pierwsi najemcy podpisali umowy najmu lokali w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem. Klucze do mieszkań w budynku przy ulicy Saperskiej w Poznaniu zostaną im przekazane w najbliższych dniach - poinformowała Agnieszka Horaczy - Modrzejewska, dyrektor PR w BGK Nieruchomości SA.

Z 49 mieszkań do wynajęcia w pierwszej klatce schodowej budynku wynajętych jest 6 mieszkań, a kolejnych 26 jest zarezerwowanych. - Osoby posiadające rezerwacje przeszły już pozytywnie weryfikację pod kątem możliwości regulowania czynszu i po obejrzeniu mieszkania, będą mogły podpisać umowę - podaje BGK Nieruchomości.

- Od początku marca osoby zainteresowane najmem mają możliwość obejrzenia wykończonych i wyposażonych zgodnie z ofertą mieszkań. Mamy już pierwszych najemców, a podpisania kolejnych umów najmu spodziewamy się w najbliższych dniach - mówi Ryszard Słowiński, prezes zarządu BGK Nieruchomości SA.

Czynsz inaczej liczony

Najemcą może zostać każdy, kto zgłosi chęć najmu mieszkania za pośrednictwem strony internetowej www.jakusiebie.pl lub dzwoniąc do Centrum Obsługi Klienta Funduszu Mieszkań na Wynajem i przejdzie procedurę weryfikacji finansowej. Zgłoszenia rozpatrywane są zgodnie z kolejnością.

- Tworząc rynek najmu instytucjonalnego w Polsce zależy nam na dostarczaniu usługi na najwyższym poziomie. Oferujemy stabilny najem od pewnego partnera i wsparcie dla najemców we wszystkich kwestiach związanych z mieszkaniem. Od 7 stycznia zbieramy także opinie zainteresowanych osób i na ich podstawie postanowiliśmy wprowadzić gwarancję niezmiennej wysokości czynszu przez cały czas trwania umowy najmu. Postanowiliśmy także uprościć ofertę dla kolejnych najemców określając dwa przedziały wysokości czynszu: dla umów zawieranych na okres od 6 do 23 miesięcy i umów zawieranych na okres od 2 do 4 lat. Po upływie wybranego okresu najemca będzie mógł przedłużyć umowę - wyjaśnia Ryszard Słowiński.

Za chwilę druga klatka

Zgodnie z zapowiedzią Fundusz Mieszkań na Wynajem zaprezentuje ofertę kolejnych mieszkań do wynajęcia. Będzie to 75 mieszkań z drugiej klatki schodowej w budynku przy ul. Saperskiej w Poznaniu. Wszystkie zostaną wykończone pod klucz, z wyposażonymi kuchniami i łazienkami.

- Fundusz Mieszkań na Wynajem jest komercyjnym projektem Banku Gospodarstwa Krajowego. To nowatorskie na polskim rynku przedsięwzięcie najmu instytucjonalnego, mające na celu zwiększenie udziału w rynku mieszkań na wynajem oraz poprawienie mobilności Polaków. Inicjatywa realizowana jest całkowicie na zasadach rynkowych, w oparciu o ustawę o funduszach inwestycyjnych. BGK powołał dwie spółki: BGK Nieruchomości oraz TFI BGK w celu realizacji zamierzeń tego projektu - informuje Agnieszka Horaczy - Modrzejewska.

Kiedy w innych miastach

BGK zapewnia, że trwają przygotowania do nabycia kolejnych budynków zlokalizowanych w największych aglomeracjach: warszawskiej, trójmiejskiej, krakowskiej, wrocławskiej, łódzkiej, poznańskiej i śląskiej. Projekty te dotyczą kupna budynków z terminem oddania do użytkowania w latach 2015 - 2017.

Aktualna oferta mieszkań w Poznaniu dostępna jest na stronie internetowej www.jakusiebie.pl. Szczegółowych informacji nt. zasad najmu udziela Centrum Obsługi Klienta Funduszu Mieszkań na Wynajem, pod numerem infolinii 801 800 388.