To najniższy pułap cenowy odnotowany przez spółkę Emmerson Evaluation wśród dziewięciu największych miast. - Łódź wyróżniła się w tym zestawieniu jeszcze pod jednym względem - właśnie tu w pierwszym półroczu sprzedaż na rynku pierwotnym zanotowała największy spadek, sięgający aż 57,5 proc. – podają autorzy raportu.

To m.in. efekt pandemii. - Podobny trend widzimy także w pozostałych aglomeracjach. W ośmiu na dziewięć analizowanych przez nas miast sprzedaż spadła w porównaniu do poziomu notowanego pół roku wcześniej – mówi cytowany w raporcie Tomasz Kaźmierski, dyrektor do spraw rozwoju biznesu w Emmerson Evaluation. - Spadki nie były m małe, sięgały kilkudziesięciu procent. Przykładowo w sąsiedniej Warszawie było to 22 proc. W pozostałych miastach wynosiły one przeciętnie ok. 37 proc. Jednak w żadnej z badanych aglomeracji spadek wolumenu transakcji nie przekroczył 50 proc., tak jak w Łodzi.

Ceny powoli w górę

Mimo spadku liczby transakcji nowe mieszkania w Łodzi nadal drożały. W I połowie roku za mkw. lokalu na rynku pierwotnym trzeba było zapłacić średnio 6 456 zł. To o 5,7 proc. więcej niż pół roku wcześniej. Dane firmy Emmerson Evaluation (na podstawie bazy Evaluer) pokazują, że w ciągu ostatnich dwóch lat cena nowego mieszkania wzrosła w stolicy województwa o 12,3 proc. - Jednak na tle pozostałych ośmiu aglomeracji to i tak niewielki wzrost. Mniejsze podwyżki w tym okresie zanotował jedynie Poznań (8 proc.). – podają analitycy Emmerson Evaluation.

Wzrosty cen nie ominęły żadnej z dzielnic. Najmocniej zdrożały mieszkania w dzielnicy Bałuty (o 7,5 proc.), osiągając średni poziom 6 539 zł za mkw. Nieco mniejsze podwyżki zaobserwowano na Polesiu (wzrost o 6,4 proc., do 6 372 zł za mkw.), w Śródmieściu (o 6 proc., do 7 485 zł za mkw.) i Górnej (o 5,7 proc., do 6 100 zł za mkw.). Najmniejszą dynamiką wzrostu cen (3 proc.) i jednocześnie najniższą ceną za mkw. mieszkania (6 099 zł) charakteryzował się w Widzew.

Tomasz Kaźmierski zauważa, że spadek sprzedaży przy wysokich cenach mieszkań sprawił, że deweloperzy chętniej oferują dodatkowe bonusy. - To np. rabaty na miejsca postojowe czy komórki lokatorskie – wskazuje.

Co dalej

Z danych GUS wynika, że od stycznia do czerwca wydano o 8,3 proc. mniej pozwoleń na budowę niż w okresie lipiec-grudzień 2019 r. - To nieduży spadek, ale biorąc pod uwagę bardzo mocne wyhamowanie sprzedaży na łódzkim rynku, można spodziewać się, że deweloperzy skupią się na wyprzedawaniu obecnej oferty, jednocześnie uruchamiając w tym mieście mniej nowych inwestycji, tak aby lepiej zrównoważyć popyt i podaż na rynku – ocenia ekspert Emmerson Evaluation. – Ze względu na sytuację gospodarczą i epidemiologiczną w perspektywie długoterminowej można się spodziewać korekty cen na łódzkim rynku pierwotnym. Ich skala będzie jednak zależeć od tego, jak przejdziemy przez drugą falę pandemii.