Rz: Jak wybudować dom lub siedzibę małej firmy przy minimum formalności – na jakim terenie to możliwe i w przypadku jakich obiektów?
Michał Sołtyszewski, prawnik w Kancelarii BWW Law & Tax. Absolwent studiów prawniczych w Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Specjalizuje się w prawie nieruchomości: Przypomnijmy, że 28 czerwca 2015 r. weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego, której zadaniem było uproszczenie procedur związanych z procesem inwestycyjnym. Wśród usprawnień wprowadzono możliwość budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego na podstawie zgłoszenia zamiast wymaganej uprzednio konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Tryb ten może znaleźć zastosowanie w przypadku budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego, którego obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których został zaprojektowany.
Wątpliwa jest natomiast, w mojej ocenie, możliwość zastosowania tego uproszczonego trybu w przypadku budynków o mieszanym przeznaczeniu, np. mieszkaniowo-usługowym, w których część pomieszczeń stanowić będzie siedzibę firmy zatrudniającej na miejscu pracowników.
Skoncentrujmy się więc na sytuacji, gdy w domu jednorodzinnym prowadzona jest jednoosobowa działalność gospodarcza, na której skutek budynek nie traci charakteru mieszkalnego. Od czego inwestor powinien zacząć załatwianie formalności związanych z budową?
Plany inwestycyjne należy rozpocząć od poznania sytuacji planistycznej nieruchomości. O dopuszczalnym sposobie zagospodarowania nieruchomości dowiemy się z zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.