Domy. Jest drogo, ale nie ma szokujących wzrostów cen

Wolnostojące domy z rynku wtórnego drożeją wolniej niż mieszkania – wynika z analiz portalu Nieruchomosci-online.pl.

Publikacja: 16.01.2024 10:01

Domy. Jest drogo, ale nie ma szokujących wzrostów cen

Foto: Fotorzepa/S.Mielnik

- Domy utrzymują wysokie ceny, ale w IV kwartale 2023 roku nie było gwałtownych ich wzrostów. Temperatura w tym segmencie jest o wiele niższa niż w rozgrzanej mieszkaniówce – wynika z analiz portalu Nieruchomosci-online.pl. W ostatnim kwartale ubiegłego roku większe wzrosty średnich cen domów wolnostojących oferowanych na rynku wtórnym odnotowano tylko w Białymstoku i Toruniu.

Gdzie jest drożej, gdzie taniej

Jak wskazują analitycy portalu Nieruchomosci-online.pl, w IV kw. 2023 r. sytuacja na rynku domów była zbliżona do tej z III kwartału, kiedy to w niemal połowie analizowanych miast wojewódzkich nie odnotowano podwyżki średniej ceny ofertowej. Tym razem wzrosty ominęły osiem z 18 stolic regionów. Największe wzrosty średnich cen ofertowych domów wolnostojących odnotowano w Białymstoku (7,5 proc. kwartał do kwartału) i w Toruniu (8,1 proc. kw./kw.). - W pozostałych miastach wojewódzkich w porównaniu z III kwartałem oczekiwania sprzedających domy nie zmieniły się już tak bardzo – wskazują eksperci.

W Olsztynie i Szczecinie przeciętna cena ofertowa wolnostojących domów z drugiej ręki wzrosła w ciągu kwartału o 4 proc., a w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Opolu i Zielonej Górze zaledwie o 1-2 proc.

IV kwartał ub.r. przyniósł spadek średnich cen ofertowych w Kielcach (prawie 4 proc. kwartał do kwartału), Bydgoszczy (1,5 proc.) i Rzeszowie (1 proc.). O stabilizacji można mówić w przypadku Wrocławia, Łodzi, Poznania, Lublina i Gorzowa Wielkopolskiego (wahania mniejsze niż 1 proc.).

Mat.prasowe

Niedrogie domy znikają szybko

– Oczywiście, oczekiwania sprzedających są wciąż duże, ale w odróżnieniu od rynku mieszkaniowego ceny domów rosną rzadziej i nie aż tak dynamicznie. Nasze dane wskazują, że tylko cztery miasta są konsekwentnie na ścieżce wzrostu cen – wskazuje Rafał Bieńkowski z Nieruchomosci-online.pl. - Mowa o Krakowie, Warszawie, Toruniu i Opolu, gdzie średnia cena ofertowa rosła w II, III i IV kwartale ubiegłego roku. Warto też pamiętać, że z rynku zniknęły już najatrakcyjniejsze cenowo domy – podkreśla.

Rafał Bieńkowski dodaje, że rynek domów w ostatnim roku cechował się pewną stabilizacją. – Sytuacja nie jest, oczywiście, czarno- biała – zaznacza. – Wiele zależy od specyfiki lokalnego rynku. Są regiony, gdzie sprzedaż domów była niezła. Szczególnie dotyczy to mniejszych budynków, które kwalifikowały się do programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”

Przedstawiciel serwisu zwraca też uwagę, że w IV kwartale zainteresowanie domami jest zwykle mniejsze niż w III kwartale. – I tak było tym razem – mówi. - Jak pokazuje analiza liczby kontaktów, jakie za pośrednictwem portalu Nieruchomosci-online.pl nawiązywały osoby poszukujące domów ze sprzedającymi zainteresowanie było mniejsze o 19 proc. kw./kw. Ta znaczna różnica nie wynika jednak wyłącznie z sezonowości, czyli tego, że jesienią i zimą generalnie rzadziej oglądamy domy. Trzeba też pamiętać, że zainteresowanie domami w III kwartale podbijał także „Bezpieczny kredyt 2 proc.” Owszem, program dopłat do kredytów był impulsem głównie dla mieszkaniówki, ale i segment domów na nim skorzystał. Część domów z drugiej ręki, głównie na mniejszych rynkach, wpisywała się cenowo w założenia rządowego programu.

Mniejsze domy pod miastem

Bieńkowski zauważa też, że IV kwartał 2023 r. pod względem wielkości zainteresowania był nawet nieco słabszy niż I i II kwartał 2023 r. – Z relacji wielu pośredników, którzy wzięli udział w naszym badaniu nastrojów w IV kwartale wynika, że trudno sprzedaje się domy wycenione znacznie powyżej 1 mln zł, szczególnie te starsze – mówi. – Kupujący szukają dziś domów o mniejszym metrażu, często pod miastem, ale w dobrze skomunikowanych miejscowościach. Klienci zwracają też uwagę na koszty utrzymania nieruchomości. Trudno więc znaleźć chętnych na domy słabo ocieplone, niedoinwestowane – dodaje Rafał Bieńkowski.

Zauważa, że podaż domów wciąż jest stabilna. – Taki stan utrzymuje się praktycznie od wiosny. W IV kwartale liczba aktywnych ogłoszeń na Nieruchomosci-online.pl była mniejsza zaledwie o 1,9 proc. w porównaniu z III kwartałem – wskazuje.

Nieruchomości
Na zakupy mieszkań poszli młodzi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nieruchomości
Ziemia pod osiedla coraz cenniejsza
Nieruchomości
Rośnie zainteresowanie budową domów
Nieruchomości mieszkaniowe
Dom za 100 tysięcy złotych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Walka o klimat
Budynki na słońce i na wiatr