Hemma Orawska to pięciopiętrowy budynek przy ul. Orawskiej na Starym Podgórzu w Krakowie zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Q3D Concept (dawniej Grupa 3D). Znalazło się w nim 138 mieszkań o powierzchni od 29 do 107 mkw. Do lokali na parterze są przypisane ogródki.

Mieszkania są wyposażone w instalację inteligentnego domu, która umożliwia zdalne sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, gniazdkami elektrycznymi. W lokalach są też nawiewniki antysmogowe.

Cytowany w komunikacie spółki Skanska Leszek Morys, architekt z pracowni Q3D Concept, podkreśla, że to miejsce bardzo długo czekało na rewitalizację. - Hemma nadała miejscu nową jakość, nie naruszając historycznego charakteru. Detale elewacji, faktury a także wnętrza, choć przecież współczesne, zachowały ducha starego Podgórza – mówi architekt.

A Michał Smogór, menedżer projektu w spółce mieszkaniowej Skanska Residential Development Poland, dodaje, że zaledwie kilka lat temu na tej działce znajdowały się parkingi i warsztaty samochodowe. Teraz stoją tu nowoczesne mieszkania.