Do oferty trafiają tańsze mieszkania

Deweloperzy już przygotowują ofertę lokali, które będzie można kupić na tani kredyt – wynika z analiz Otodom Analytics.

Publikacja: 06.06.2023 14:21

Do oferty trafiają tańsze mieszkania

Foto: Otodom

- Nie słabnie zainteresowanie mieszkaniami deweloperskimi. Maj był czwartym miesiącem z rzędu, w którym w siedmiu najważniejszych dla rynku miastach sprzedaż przekroczyła 4 tys. lokali – wskazuje Marcin Krasoń, ekspert rynku mieszkaniowego Otodom Analytics. - Gdy dodamy do tego 2,4 tys. nowych rezerwacji, to wychodzi na to, że coś się na tym rynku dzieje. Cały czas sprzedaje się więcej lokali niż pojawia nowych w ofercie - zwraca uwagę.

W efekcie, jak mówi Marcin Krasoń, kupujący mają coraz mniejszy wybór. - A to wszystko przy niezmiennie wysokich cenach mieszkań – zaznacza ekspert Otodom Analytics.

Jak mówi Marcin Krasoń, najnowszy odczyt barometru nastrojów na rynku mieszkaniowym przygotowywanego przez Otodom Analytics dla „Nieruchomości" „Rzeczpospolitej" niewiele zmienia, jeśli chodzi o nastroje potencjalnych kupujących. - Wskaźnik odnajduje kolejne dna, choć w ostatnim miesiącu lekko wzrósł w Krakowie. To wynik kilkuprocentowego spadku cen mieszkań trzypokojowych połączonego ze wzrostem deklarowanych przez użytkowników serwisu obido maksymalnych stawek, które mogą za takie mieszkanie zapłacić – tłumaczy Krasoń. - Mimo wzrostu notowań wskaźnika w Krakowie (co oznacza wzrost dostępności mieszkań), jego najnowszy odczyt jest trzecim najsłabszym w historii. Dla Warszawy i Wrocławia wskaźnik nigdy nie był tak nisko jak obecnie – dodaje.

Mat.prasowe

Przypomnijmy, że barometr nastrojów porównuje możliwości finansowe potencjalnych nabywców z cenami mieszkań.

Z analiz Otodom Analytics wynika, że deweloperzy już zaczęli reagować na zbliżający się rządowy program „Bezpieczny Kredyt 2 proc.". - Mieszkania wprowadzone do sprzedaży w maju w Krakowie i Łodzi były sporo tańsze niż te wprowadzone miesiąc wcześniej, a ich całkowite ceny nie przekraczają 700 tys. zł. To wyraźny krok w kierunku potencjalnych beneficjentów rządowego wsparcia – uważa Marcin Krasoń.

Nieruchomości
Wskaźnik inflacji mieszkaniowej lekko w górę
Nieruchomości
Najem mieszkań znowu droższy. Ile można zarobić?
Nieruchomości
Czy może zabraknąć mieszkań
Nieruchomości
Kredyt tylko na małe mieszkanie?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Nieruchomości
Drogie serca polskich miast