Skandynawski fundusz NREP przejmuje giełdowego dewelopera magazynowego. Inwestor podpisał umowę z akcjonariuszami BIK-u posiadającymi papiery stanowiące 72,4 proc. w kapitale i 83,2 proc. w ogólnej liczbie głosów. Transakcja odbędzie się w ramach wezwania, które zostanie ogłoszone lada moment. List intencyjny zawarty został w lipcu zeszłego roku ale informacja została utajniona.

Ponieważ nowy inwestor zainteresowany jest wyłącznie portfelem magazynów, część akcjonariuszy wychodzących z BIK-u odkupi od spółki park handlowy Karpacka w Bielsku-Białej i. Transakcja ta zostanie sfinansowana z pieniędzy otrzymanych ze sprzedaży papierów BIK-u.

Promocyjna cena

Za 2,1 mln akcji imiennych uprzywilejowanych (część daje dwa, część pięć głosów) właściciele otrzymają po 24,5 zł, a cena za akcje zwykłe została ustalona na 14,5 zł. W umowie inwestycyjnej dopuszczono możliwość podwyższenia ceny w wezwaniu za akcje zwykłe – wtedy cena za papiery imienne zostanie proporcjonalnie zmniejszona.

Spółka zadebiutowała na GPW w listopadzie 2016 r., akcje były sprzedawane po 18 zł. Płynność nie jest najmocniejszą stroną BIK-u. Najwięcej na zamknięciu za papiery płacono w maju 2019 r. – 19,36 zł. W kwietniu ub.r., w czasie covidowej paniki na giełdach, kurs spadł do 11,6 zł. Bieżąca wycena to 13,5 zł. Spółka tylko raz wypłaciła dywidendę – 2 zł na walor w 2019 r.

Średni kurs z trzech i sześciu miesięcy wynosi 13,4 zł. Na koniec września wartość księgowa wynosiła 93 mln zł (22,3 zł na akcję), a wartość nieruchomości inwestycyjnych 189,6 mln zł (45,5 zł na papier), wartość godziwą magazynów szacowano na 160 mln zł (38,4 zł na walor).

Portfel z potencjałem

BIK zarządza czterema parkami logistycznymi: Centrum Logistycznym Kraków I, Centrum Logistycznym Kraków II, BIK Park Sosnowiec II oraz BIK Park Wrocław I o łącznej powierzchni najmu 57,5 tys. mkw. W styczniu spółka informowała, że przygotowuje się do rozbudowy centrów pod Wrocławiem i Sosnowcem, które dostarczą około 36 tys. mkw.