Wzrost stawek dotyczy także większych mieszkań. W Warszawie najem lokalu o powierzchni od 60 do 90 mkw. kosztuje prawie 4,7 tys. złotych, o ponad 600 zł więcej niż roku temu – szacują eksperci Otodomu.

Popyt w dół, popyt w górę

Analitycy przypominają, że w ubiegłym roku zainteresowanie wynajmem mieszkań zmalało. – Pandemia i wprowadzenie zdalnej nauki przełożyło się na odpływ studentów z miast akademickich. Ze względu na mały popyt i brak perspektyw poprawy sytuacji wielu wynajmujących zdecydowało się wówczas obniżyć ceny – mówią analitycy Otodomu. - W tym roku, choć  pandemia nie odpuszcza, większość uczelni od października wróciła do nauki stacjonarnej. Już od wakacji mogliśmy zaobserwować wzrost zainteresowania ofertą najmu, a co za tym idzie stopniową podwyżkę czynszów.

Według danych Otodom w październiku za mieszkanie do 38 mkw. w Bydgoszczy trzeba było zapłacić o 16 proc. więcej niż przed rokiem, we Wrocławiu wzrost wyniósł ponad 15 proc., a w Łodzi prawie 13 proc. Jedynym miastem, które zanotowało niewielki spadek cen są Katowice, gdzie mieszkania na wynajem staniały o 0,6 proc. w porównaniu z 2020 rokiem.

Droższe nie tylko małe

Podwyżki czynszów dotyczą również mieszkań od 38 do 60 mkw. W październiku 2021 r. najwyższe stawki ofertowe Otodom odnotował w Warszawie – średnia stawka to 2881 złotych za miesiąc. Na drugim miejscu jest Wrocław, gdzie za najem mieszkania trzeba zapłacić średnio 2400 złotych miesięcznie, czyli o prawie 16 proc. więcej niż przed rokiem. Niewiele taniej jest w Gdańsku – tu za wynajem mieszkania zapłacimy średnio 2358 zł, czyli ponad 10 proc. więcej niż rok temu.

- Z jednej strony podwyżki stawek najmu są skorelowane z sytuacją na uczelniach i powrotem studentów do nauki stacjonarnej, z drugiej zaś wzrosty cen to także efekt rosnącej inflacji, która osłabia moc nabywczą pieniądza i przekłada się na podwyżki cen dóbr i usług w różnych sektorach gospodarki, również w nieruchomościach – tłumaczy Jarosław Krawczyk, ekspert Otodomu.

Gdzie jest taniej

Więcej kosztuje wynajem także większych mieszkań - o powierzchni od 60 do 90 mkw. We Wrocławiu za lokal o takim metrażu trzeba zapłacić średnio 2997 złotych miesięcznie, co oznacza podwyżkę cen o ponad 10,5 proc. w ciągu roku. Jeszcze drożej jest w Krakowie – tu najem dużego mieszkania kosztuje średnio 3133 złotych, czyli ponad 13 proc. więcej niż w 2020 roku. - Najwyższy wzrost stawek widoczny jest w Warszawie, gdzie za wynajem mieszkania o powierzchni od 60 do 90 mkw. zapłacimy średnio aż 4679 złotych. Oznacza to, że stawki najmu dużych mieszkań w stolicy wzrosły o ponad 16 proc. Obniżki odnotowaliśmy jedynie w Łodzi i Katowicach, gdzie stawki ofertowe spadły o 0,7 i 1,1 proc. – wskazują eksperci Otodomu.