Już od kilku lat liderem cenowym jest Monako. Obecnie za milion dolarów można tam kupić... 15 mkw! Cena niemal 66,6 tys. dolarów za metr kwadratowy sprawia, że ??księstwo jest znacznie droższe niż gdziekolwiek na świecie i jest najlepszym miejscem do poszukiwania nieruchomości, która oferuje prawdziwy luksus. Wielu z najbogatszych ludzi na świecie posiada nieruchomości w Monako, zarówno jako swoją główną rezydencję, jak i drugi dom.

Hongkong pobił Londyn i awansował na drugie miejsce. Ale tu metr kwadratowy jest sporo tańszy niż w Monako i za milion dolarów można ich kupić aż 23. Na taka małą garderobę starczy. Ceny windują niska podaż i wysoki popyt, gospodarka przyjazna podatkom (jeszcze), zagospodarowanie terenu i deweloperzy kontynentalni.

A stolica Wielkiej Brytanii spadła na trzecie miejsce. Metr kwadratowy jest tu ponad dwukrotnie tańszy niż w Monako - na milion dolarów można ich kupić 31. Ale Londyn to wciąż niezwykle pożądane miejsce do życia. Jest siedzibą dla wielu głównych atrakcji turystycznych Wielkiej Brytanii. Co jednak dziwne, mimo że popyt na nieruchomości w Londynie jest tak wysoki, wiele domów i mieszkań jest pustych przez większość roku. Dzieje się tak dlatego, że bogaci i sławni lubią mieć bazę w stolicy, ale nie wykorzystują jej na stałe miejsce zamieszkania.

Czytaj także: Świat oszalał na punkcie domów

Czwarte miejsce w zestawieniu nieruchomościowej drożyzny należy do Nowego Jorku - 34 metry za milion dolarów. Podobnie jak w Londynie, wiele nieruchomości jest pustych przez większą część roku, ponieważ bogaci ludzie chcą mieć bazę w mieście, ale wolą mieszkać na stałe gdzie indziej. Piąta jest Genewa (35 metrów). Szwajcarzy chcą tam mieszkać ze względu na możliwości pracy, kosmopolityczną atmosferę i jakość życia. To miasto również przyciąga osoby poszukujące drugiego domu.

Kolejne pozycje w pierwszej dziesiątce zajmują Singapur (36 mkw za milion dolarów), Paryż (42 mkw), Los Angeles (44), Sydney (45) i Szanghaj (50 mkw).

Co ciekawe, w Dubaju za milion dolarów można już kupić całkiem sympatyczne mieszkanko o powierzchni 165 mkw.