Szykuje się zmiana w rządowym programie Mieszkanie+. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

Czytaj także: Mieszkanie Plus. Co proponują doradcy rządowi, by uratować program

Nowela ma usprawnić przede wszystkim funkcjonowanie KZN, czyli państwowego banku ziemi. Nowe przepisy umożliwiają pozyskiwanie mu nieruchomości m.in. należących do jednoosobowych spółek Skarbu Państwa. W zamian taka spółka otrzyma rekompensatę. Jej wysokość i sposób przekazania ustalą spółka i prezes KZN.

Pieniądze za przekazanie gruntów do KZN otrzymają również: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Mienia Wojskowego. Otrzymają 90 proc. dochodów uzyskanych ze sprzedaży lub udostępnienia działek.

KZN będzie mógł także tworzyć spółki celowe nie tylko, jak to jest dziś, z jednostkami samorządu terytorialnego, ale również ze spółkami Skarbu Państwa czy też funduszami inwestycyjnymi. Jest to bardzo istotna zmiana, ponieważ pozwoli na wspólne przedsięwzięcia KZN z PFR Nieruchomości, czyli spółką, która buduje bloki w ramach programu Mieszkanie+.

W ustawie rezygnuje się z tzw. czynszu normowanego. Jego wysokość miała zależeć m.in. od rodzaju umowy najmu oraz od miejscowości, w której znajdują się budynki wzniesione w programie Mieszkanie+. Dzięki temu czynsz będzie bardziej elastyczny, by opłacało się budowanie mieszkań w tym programie.

Nowelizacja wprowadza także zmiany w programie Mieszkanie na Start. Po wejściu w życie nowych przepisów dopłaty do czynszów będę przysługiwały większej liczbie najemców. Zgodnie z nowelizacją jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma wsparcie, jeżeli jego średni miesięczny dochód nie przekroczy przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej publikowanego przez Glówny Urząd Statystyczny (wcześniej limit ten wynosił 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia według GUS). Za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym limit ten zwiększany jest o 40 pkt proc., a nie o 30 pkt proc., jak do tej pory.

Oznacza to, że dla dwuosobowego gospodarstwa limit wynosi 140 proc. przeciętnego wynagrodzenia według GUS, a dla gospodarstwa trzyosobowego –180 proc.

Z programu Mieszkanie+ powstało 846 mieszkań. 480 z nich zostało zasiedlonych, a niebawem do kolejnych 364 wprowadzą się najemcy. Bloki wbudowano między innymi w Wałbrzychu, Jarocinie. Kępnie, Gdyni .

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Trwa także budowa ponad 650 mieszkań w Katowicach, Jarocinie i Kępicach.

Etap legislacyjny: trafi do Senatu