Na łamach „Nieruchomości" prowadzimy akcję edukacyjną i konkurs z nagrodami dla osób, które chcą wybudować dla siebie energooszczędny dom jednorodzinny. Do końca czerwca eksperci będą radzić, jak nie przeinwestować, tylko móc oszczędzać na opłatach eksploatacyjnych. Pod każdym z poradników zamieszczamy pytanie, na które odpowiedź znajduje się w treści artykułu. Kto chce wygrać kupony rabatowe z 50-proc. zniżkami na materiały na ocieplenie domów, karty rabatowe na materiały budowlane oraz gotowe projekty domów, powinien nadesłać prawidłową odpowiedź na zadane na końcu tekstu pytanie.
Energia pierwotna
Na wiele domów budowanych dzisiaj inwestorzy nie dostaliby pozwoleń na budowę, gdyby starali się o nie w styczniu 2014 r. Warunki techniczne, jakie będą wtedy obowiązywać, każą spełniać ostrzejsze normy. – Warunki techniczne są zbiorem podstawowych wskazówek do projektowania dla architekta. Zawierają również wytyczne dotyczące zapewnienia pewnego poziomu efektywności energetycznej nowo projektowanego budynku – mówi Piotr Pawlak, ekspert firmy Rockwool.
Tradycyjnie wytyczne sprowadzały się do zapewnienia granicznych wartości współczynnika przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych budynku. Są to wartości znane jako Umax dla przegród (patrz tabelka powyżej). – Zatem spełnienie wytycznych wynikających z warunków technicznych było proste i sprowadzało się do wykazania, że przegrody zewnętrzne budynku będą miały izolacyjność termiczną nie gorszą, niż zapisano w przepisach – wyjaśnia Piotr Pawlak.
Na przestrzeni lat wartości te ulegały systematycznym zmianom, sprawiając, że nowo powstające budynki były coraz cieplejsze, gdyż poprawa izolacyjności przegród przekłada się wprost na zmniejszenie strat energii przez przenikanie.
Jednak nowe warunki techniczne ponownie zaostrzają wymagania dla izolacyjności przegród, uwzględniając równocześnie planowane zmiany w przepisach od roku 2021 roku, co wynika wprost z regulacji Unii Europejskiej. Spełnienie warunków dotyczących przegród polega na przyjęciu określonych rozwiązań konstrukcyjnych, zapewniających odpowiednią izolacyjność.