Tego jeszcze nie wiadomo. Nie ma bowiem klucza, według którego Fundusz Mieszkań na Wynajem działający przy Banku Gospodarstwa Krajowego będzie wynajmował kupione niedawno lokale.

Wiadomo natomiast, gdzie odbędzie się debiut: pierwsi najemcy mieszkań od funduszu BGK wprowadzą się do bloku przy ul. Saperskiej w Poznaniu. Fundusz kupił tam 124 lokale od znanego na lokalnym rynku dewelopera. Mieszkania mają być wykończone do końca marca 2015 r. Wtedy dopiero będzie się można umówić na ich obejrzenie... za pomocą formularza na stronie www.jakusiebie.pl. Tak zapowiedział BGK, który obiecuje też, że system informacji dla najemców ruszy 7 stycznia 2015 r. Wtedy potencjalni klienci (a może ich być wielu, bo powołana przez bank spółka BGK Nieruchomości sprawdza kolejne 34 projekty w kilku miastach) mają poznać warunki najmu.

A pytań z tym związanych jest mnóstwo: kto będzie miał pierwszeństwo w wynajmie mieszkań za preferencyjne stawki? Czy singiel dostanie dwa pokoje czy jedynie kawalerkę? Na jak długo i za ile je wynajmie?

Czy można dziś komercyjnie zarabiać na najmie, oferując stawki niższe o jedną trzecią niż rynkowe? Czy BGK powinien skupować lokale deweloperskie? Kto będzie zarządzał ich najmem, egzekwował płatności etc.? Im szybciej te wątpliwości znikną, tym lepiej dla całego przedsięwzięcia.