Pierwsze zakupy lokali z kredytem 2 proc.

W miesiącu startu Bezpiecznego Kredytu giełdowe spółki mają w ofercie mieszkania spełniające kryteria programu kredytu na 2%. Umowy rezerwacyjne, a nawet deweloperskie, podpisywane są już od jakiegoś czasu.

Publikacja: 06.07.2023 03:00

W miesiącu startu Bezpiecznego Kredytu giełdowe spółki mają w ofercie mieszkania spełniające kryteri

W miesiącu startu Bezpiecznego Kredytu giełdowe spółki mają w ofercie mieszkania spełniające kryteria programu

Foto: Adobe Stock

Pierwsze banki już oferują Bezpieczny Kredyt. Zapytaliśmy deweloperów o dopasowanie oferty do rządowego programu oraz o transakcje – według stanu na koniec czerwca. Maksymalna kwota do wykorzystania to 800 tys. zł (dla rodzin), przy maksymalnym wkładzie własnym, czyli 200 tys. zł. Spółki, które przesłały odpowiedzi, uszeregowaliśmy, biorąc pod uwagę sprzedaż mieszkań w I kwartale br.

Kredyt 2%: Oferta i sprzedaż

Dom Development zaznacza, że buduje lokale o podwyższonym standardzie, więc niekoniecznie dla nabywców pierwszego lokum w życiu, ale ponad 1 tys. lokali z oferty spełnia kryteria programu. Spółka zawarła pierwsze transakcje z klientami, którzy będą się posiłkowali takimi kredytami, a kolejne umowy są w toku.

Robyg szacuje, że ma w ofercie ponad 800 lokali spełniających wymogi programu i widać duże zainteresowanie klientów.

Murapol od lat stawia na kompaktowe lokale w segmencie popularnym i popularnym premium. Do kwoty 800 tys. zł w ofercie ma około 2,5 tys. lokali w 15 miastach (cała oferta to 2,7 tys. mieszkań). Po zapowiedziach wprowadzenia programu zauważalny był wzrost zainteresowania klientów, część osób rezerwowała lokale z myślą o zakupie po uzyskaniu pożyczki, ale większość czekała na ogłoszenie finalnych warunków uzyskania preferencyjnego kredytu.

Czytaj więcej

Kredyt 2%. Większość mieszkań spełnia wymogi

Z kolei Develia podała, że cenę do 800 tys. zł ma ponad 60 proc. lokali w jej ofercie. Firma w wybranych inwestycjach oferuje podpisanie umowy z wydłużonym terminem płatności. Skala takich rezerwacji w ostatnich miesiącach nie przekracza średnio 20 proc. transakcji, ale powinna rosnąć.

– W programie Bezpieczny Kredyt nie występują limity ceny za mkw. mieszkania, tak jak to było w programach „Rodzina na swoim” czy „Mieszkanie dla młodych”. Zbyt niskie limity powodowały, że wtedy tylko 5–10 proc. mieszkań w największych miastach w Polsce spełniało wymogi tych programów. Wprowadzenie limitu na całkowitą cenę mieszkania, a nie za metr kwadratowy, w znacznym stopniu ułatwia skorzystanie z programu – mówi Tomasz Kaleta, dyrektor departamentu sprzedaży Develii.

Atal szacuje, że w ofercie ma blisko 3 tys. mieszkań spełniających wymogi programu. Potwierdza, że od marca zauważalny jest wzrost transakcji i rezerwacji.

Echo Investment szacuje, że na koniec czerwca oferowało ponad 180 mieszkań spełniających kryteria programu. – Zdecydowanie największe zainteresowanie odnotowaliśmy w Krakowie, gdzie na koniec czerwca było to około 20 zarezerwowanych lokali. W Poznaniu i Łodzi sprzedały się po dwa mieszkania, a w Warszawie jedna kawalerka – wylicza Weronika Ukleja-Sałak, rzeczniczka Echa.

Czytaj więcej

„Bezpieczny kredyt” ożywił rynek sprzedaży mieszkań

Victoria Dom deklaruje, że większość mieszkań w ofercie spełnia kryteria i zawiera już umowy rezerwacyjne.

Ronson oszacował pulę kwalifikująca się do programu na 300 lokali, a na koniec czerwca zawarł około 50 umów z potencjalnymi beneficjentami. – Jesteśmy otwarci, by ofertowo odpowiedzieć na program, jednak pełną ofertę przedstawimy, gdy znaczna większość banków będzie gotowa obsłużyć ten produkt – mówi wiceprezes Andrzej Gutowski.

– Mamy ponad 800 mieszkań spełniających kryterium programu, dla 25 klientów mamy już komplet dokumentów i spisujemy wnioski kredytowe – informuje Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro.

Lokum Deweloper szacuje, że do 800 tys. zł kosztowały lokale stanowiące 70 proc. oferty, a znaczna część to gotowe mieszkania. Co najmniej kilkunastu klientów zadeklarowało chęć skorzystania z Bezpiecznego Kredytu.

W Spravii wymogi spełnia 59 proc. lokali w ofercie, spółka do końca czerwca zawarła 57 umów deweloperskich z potencjalnymi beneficjentami programu.

Czytaj więcej

Kredyt 2%: Wszystko, co trzeba wiedzieć o „Bezpiecznym kredycie 2 proc.”

Unidevelopment ma w ofercie ponad 350 mieszkań pasujących do programu i zawarł ponad 20 umów rezerwacyjnych i deweloperskich z potencjalnymi beneficjentami. – W minionych miesiącach umożliwialiśmy klientom zawieranie umów deweloperskich z odroczonym do III kwartału terminem płatności drugiej transzy – mówi prezes Zbigniew Gościcki.

Marvipol podał, że wymogi programu spełnia 80 proc. jego oferty i że podpisuje pierwsze umowy.

Z kolei Cordia poinformowała, że 152 lokale (35 proc. oferty) łapią się do programu, a na koniec czerwca zawartych było kilkanaście umów z przyszłymi beneficjentami.

Nowe maksima

W środę indeks WIG-nieruchomości poprawiał wieloletnie maksima, wspinając się na poziom nawet 3650 pkt. To najwięcej od połowy 2008 r. O ile we wtorek królowała, mierząc obrotami towarzyszącymi wzrostowi, Develia, o tyle w środę giełdowi inwestorzy stawiali na Atal oraz Dom Development.

Pierwsze banki już oferują Bezpieczny Kredyt. Zapytaliśmy deweloperów o dopasowanie oferty do rządowego programu oraz o transakcje – według stanu na koniec czerwca. Maksymalna kwota do wykorzystania to 800 tys. zł (dla rodzin), przy maksymalnym wkładzie własnym, czyli 200 tys. zł. Spółki, które przesłały odpowiedzi, uszeregowaliśmy, biorąc pod uwagę sprzedaż mieszkań w I kwartale br.

Kredyt 2%: Oferta i sprzedaż

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?