Rów Mariański to jak dotąd najgłębszy znany człowiekowi rów oceaniczny na Ziemi. Rozciąga się w Oceanie Spokojnym na długości ok 2 tys. km.

Kilka dni temu rekord najgłębszego zejścia na dno Rowu  pobił  amerykański nurek Victor Vescovo. W specjalnej kapsule, dzięki której mógł przeżyć panujące w głębinach ciśnienie, zszedł na głębokość 10 tys. 927 metrów - o 11 m głębiej niż jego poprzednik.

Vescovo nurkował w głębinowej łodzi podwodnej o długości 4,6 m i wysokości 3,7 m, zbudowanej budowana przez amerykańską firmę Triton Submarines. Celem było stworzenie statku, który mógłby wykonywać wielokrotne nurkowania w dowolnej części oceanu.

Jej rdzeniem jest tytanowy kadłub o grubości 9 cm, w którym mieszczą się dwie osoby.

Ekipa Vescovo odkryła po drodze kilka nowych gatunków skorupiaków,  na głębokości ok 7 tys. metrów widziała szczetnicę, a na 8 tys. - różowego ślimaka.

Jeszcze głębiej naukowcy odkryli opakowania z tworzyw sztucznych - plastikowa torebkę i papierki po cukierkach.

Zebrane z głębiny próbki skał i żyjących tam zwierząt i mikroorganizmów zostaną przebadane pod kątem obecności w nich plastiku.

Zejście zespołu Victora Vescovo to część programu Five Deeps - wypraw w najgłębsze punkty każdego z oceanów świata.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy podobne nurkowania odbyły się również w Rowie Puerto Rico (8376 m) w zachodniej i Rowie Sandwichu Południowego w południowej części Atlantyku (7 433 m ) i w Rowie Sundajskim w  Oceanie Indyjskim (7 192 m).

Na sierpień tego roku planowane jest zejście do Głębi Molloy w Morzu Arktycznym, uważanym za najgłębsze miejsce tego regionu - 5669 m.

Po zakończeniu programu Five Deeps w tym roku plan zakłada przekazanie łodzi podwodnej instytucjom naukowym, aby naukowcy mogli ją nadal wykorzystywać.

Five Deeps finansuje sam Victor Vescovo - urodzony w 1966 roku amerykański odkrywca i przedsiębiorca, emerytowany oficer marynarki wojennej. Jest współzałożycielem i partnerem zarządzającym firmy Insight Equity Holdings.

Vescovo, przed wyprawami w ramach Five Deep, wspiął się na najwyższe szczyty na wszystkich kontynentach.