Chorym grozi marskość i nowotwór

- Według European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction głównym źródłem zakażeń w waszym kraju jest używanie wspólnych strzykawek i igieł, głównie przez narkomanów - mówi w rozmowie z "Rz" dr Nikolai Mühlberger, współtwórca raportu dotyczącego wirusowego zapalenia wątroby typu C

Publikacja: 14.10.2008 20:16

dr Nikolai Mühlberger z University of Health Sciences, Medical Informatics and Technology w Austrii

dr Nikolai Mühlberger z University of Health Sciences, Medical Informatics and Technology w Austrii

Foto: Fotorzepa, Rob Robert Gardziński

[b]Co jest głównym źródłem zakażeń WZW typu C w Polsce?[/b]

[b]dr Nikolai Mühlberger:[/b] Niestety, nie jest to jasne. Przedstawiciele polskiej służby zdrowia uważają, że są to zakażenia szpitalne. Według European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction głównym źródłem zakażeń w waszym kraju jest używanie wspólnych strzykawek i igieł, głównie przez narkomanów.

[b]Jak to wygląda w pozostałych krajach Europy?[/b]

Podstawową przyczyną zachorowań w większości krajów jest używanie wspólnych strzykawek i igieł, ale też procedury szpitalne, np. dializy. Jedna na 300 osób na oddziałach hepatologicznych narażona jest na zakażenie WZW typu C.

[b]Jaki jest związek między zapaleniem wątroby i nowotworem?[/b]

Jednym z powikłań WZW typu C jest marskość wątroby, która w 15 – 25 proc. przypadków przekształca się w nowotwór. Marskość wątroby jest konsekwencją stanu zapalnego i związanego z tym zniszczenia struktury tego narządu, którego efektem może być konieczność przeszczepu. Aż 23 proc. wszystkich transplantacji wątroby powodują powikłania WZW typu C. Najmniej przeszczepów wykonuje się w Bułgarii, najwięcej – w Hiszpanii. Polska jest mniej więcej w połowie drogi między nimi.

[b]Jak różni się sytuacja zakażonych we wschodniej i zachodniej części naszego kontynentu?[/b]

Na wschodzie Europy odnotowaliśmy wysoką śmiertelność z powodu marskości wątroby, a niższą wynikającą z nowotworu tego organu. Na Zachodzie było odwrotnie. Może być tylko jedno wyjaśnienie tego zjawiska. Chorzy ze Wschodu umierają z powodu marskości wątroby, zanim rozwinie się u nich nowotwór. To efekt gorszej opieki zdrowotnej w tych krajach. W Europie 32 proc. zgonów z powodu raka wątroby jest pośrednio wywołanych przez WZW typu C.

[b]Jak zapobiegać zakażeniom?[/b]

Należy zidentyfikować osoby już zarażone, nieświadome swojej choroby i przez to będące zagrożeniem dla zdrowych. Ważne jest też odnalezienie chorych w grupach wysokiego ryzyka, np. wśród narkomanów. I wreszcie, trzeba szerzej udostępnić testy diagnostyczne.

Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia
Materiał Promocyjny
Budujemy cyfrową tarczę bezpieczeństwa surowcowego