Wiadomo, że telewizja szkodzi dzieciom. Dlaczego? Bo odciąga je od aktywności fizycznej – uważano do tej pory. Ale to tylko pół prawdy.
Najnowsze odkrycie pokazuje, że niekorzystne jest nie tyle spędzanie czasu na siedząco, ile długotrwałe patrzenie na ekran telewizora lub komputera – uznali brytyjscy badacze z University of Bristol na łamach pisma „Pediatrics“. Dzieci, które na oglądaniu telewizji lub graniu w gry komputerowe spędzają więcej niż dwie godziny dziennie, są bardziej narażone na problemy psychiczne. To ryzyko jest o 60 proc. wyższe w porównaniu z młodymi ludźmi bardziej stroniącymi od takich rozrywek.
[wyimek][srodtytul]1 godzinę[/srodtytul] tyle czasu dziennie dziecko może spędzić przed telewizorem[/wyimek]
Do tych wniosków doszli psycholodzy pod kierunkiem dr Angie Page, którzy przebadali pod tym kątem 1000 dzieci w wieku 10 – 11 lat. Przez tydzień młodzi respondenci wypełniali kwestionariusze, w których podawali czas spędzony przed telewizorem lub komputerem. Dodatkowo odpowiadali na pytania związane ze stanem psychicznym, ze szczególnym naciskiem na problemy emocjonalne i behawioralne oraz relacje rówieśnicze. Dzieci te były wyposażone w akcelerometry, które przez cały czas trwania badania mierzyły ich aktywność fizyczną.
Okazało się, że oglądanie telewizji jest szkodliwe bez względu na to, jak aktywne jest dziecko w pozostałym czasie. Bo negatywny wpływ ekranu nie wynika z samego przesiadywania przed nim, tylko ze strat emocjonalnych ponoszonych w tym czasie przez dziecko.