Wyniki badań polskiego zespołu publikuje dzisiejsze wydanie prestiżowego amerykańskiego pisma onkologicznego „Cancer Research”. Ich głównym autorem jest dr Tomasz Stokłosa z Zakładu Immunologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
W projekcie udział brało kilka ośrodków z Polski i zagranicy, w tym laboratorium dr. Tomasza Skórskiego z Uniwersytetu Temple w Filadelfii, Klinika Hematologii warszawskiego Instytutu Hematologii i Transfuzjologii oraz Zakład Genetyki Uniwersytetu Łódzkiego.
Uczeni wzięli pod lupę przewlekłą białaczkę szpikową i stosowany w jej leczeniu glivec. To nowoczesny środek (z grupy tzw. inhibitorów kinaz tyrozynowych używanych w terapii celowanej), który odniósł znaczący sukces w walce z rakiem. Pomaga w 80 proc. przypadków i znacznie wydłuża życie chorych. Niestety, co piąty pacjent nie reaguje na lek. Polscy naukowcy postanowili się dowiedzieć, dlaczego tak się dzieje. Opisali, jak zaburzenia w naprawie uszkodzeń DNA mogą prowadzić do niepowodzenia terapii białaczki. Twierdzą, że pewne mechanizmy mają charakter uniwersalny. W związku z tym ich ustalenia mogą dotyczyć także innych rodzajów chorób nowotworowych.
To oznacza, że jesteśmy krok bliżej zrozumienia oporności raka na terapię. To poważny problem w onkologii. W pewnych rodzajach złośliwej odmiany tej choroby leczenie nie przynosi rezultatów u dużej części pacjentów.
– W niektórych typach raka u 60 proc. chorych jedna linia terapii nie wystarcza – potwierdza dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii. Aby osiągnąć oczekiwane rezultaty, dokonuje się zmian w terapii. W rezultacie stosuje się kolejno kilka ich linii.