Analiza zabytków znalezionych na południu Afryki pozwoliła na datowanie narzędzi codziennego użytku na 44 tys. lat. Podobnych do dzisiaj używają Buszmeni.
Badania przeprowadził zespół naukowców z Francji, Włoch, Norwegii, USA i Wielkiej Brytanii pod kierunkiem Francesco d'Errico z Krajowego Centrum Badań Naukowych we Francji. Rezultaty zostały opublikowane w internetowym wydaniu magazynu "Proceedings of the National Academy of Sciences".
- Datowanie i analiza materiałów archeologicznych pozwoliły nam wykazać, że wiele elementów kultury materialnej, które charakteryzują styl życia Buszmenów - myśliwych i zbieraczy w południowej Afryce - były częścią kultury i techniki mieszkańców tej części Afryki już 44 tys. lat temu - powiedziała prof. Lucinda Backwell z Wits University w Johannesburgu w RPA.
Już w tamtym czasie ludzie w Border Cave położonej u podnóża gór Lebombo na granicy RPA i Suazi używali do kopania kijów z osadzonymi na nich kamieniami, podobnych do tradycyjnie używanych przez Buszmenów.
Mieszkańcy jaskini zdobili swoje ciała kawałkami strusich jaj i paciorkami z muszli. Używali szydeł z kości, kłów guźca i kamieni do grotów strzał, które zatruwali jadem. Naukowcy, korzystając z najnowocześniejszych sposobów analizy, doszli do wniosku, że ludzie sprzed 44 tys. lat używali kwasu rycynolowego uzyskiwanego z nasion rącznika pospolitego. Znaleźli też grudki wosku pszczelego zmieszanego z żywicą owinięte włóknami roślinnymi.