Około 15 kanałów obsługiwanych przez Discovery za pośrednictwem Media Alliance, spółki joint venture z rosyjską National Media Group, od środę przestało być dostępnych dla Rosjan. Ponadto Jason Kilar, dyrektor generalny WarnerMedia, ogłosił wstrzymanie „wszystkich nowych biznesów” w Rosji. W notatce dla personelu do której dotarł portal TheWrap Kilar napisał, że przerwa w działalności „obejmuje zaprzestanie nadawania naszych kanałów, wstrzymanie wszystkich nowych licencji na treści z rosyjskimi podmiotami oraz wstrzymanie naszych planowanych premier kinowych i gier”. Warner Bros. wcześniej wstrzymał premierę „Batmana” w rosyjskich kinach, która miała się odbyć w tym miesiącu – pisze portal yahoo.com.

Discovery i Warner, które mają sfinalizować fuzję w przyszłym miesiącu, są jednymi z wielu firm medialnych, które zawiesiły działalność w Rosji po uchwaleniu nowej ustawy o cenzurze. Niektóre media, w tym dziennik „The New York Times”, zdecydowały się na odwołanie swoich dziennikarzy z Rosji. CNN, ABC News i CBS News były wśród tych, którzy wstrzymali nadawanie z Rosji, podczas gdy BBC News poinformowało, że tylko zawiesiło nadawanie – informuje Yahoo.com.

W piątek 4 marca rosyjski parlament jednogłośnie uchwalił ustawę zakazującą rozpowszechniania tak zwanych „fałszywych wiadomości” – lub wiadomości, które nie są zatwierdzone przez Kreml – pod groźbą kary do 15 lat więzienia. Ustawa dotyczy w szczególności informacji o rozpowszechnianiu „fake news” o inwazji na Ukrainę – którą prezydent Władimir Putin eufemistycznie nazwał „specjalną operacją wojskową”.

Czytaj więcej

Amazon Prime Video blokuje klientów z Rosji i Białorusi