Dialog będzie je testować na wybranych osiedlach w Lubinie i Wrocławiu, łącznie w ok. 1 tys. mieszkań (dla porównania dzisiaj ma prawie 160 tys. abonentów Internetu). – Zbieramy doświadczenia przed realizacją dotowanego z funduszy europejskich projektu za 56 mln zł na 70 tys. gniazdek. Chcemy zbadać realny popyt na takie usługi – mówi Arkadiusz Miszuk, prezes Telefonii Dialog. Operator nie zdradza, jaka będzie cena usługi 1 Gb/s. [wyimek]56 mln zł wyda Telefonia Dialog na nowoczesną sieć dostępową[/wyimek]
Zarząd spółki w połowie kwietnia ma zaprezentować radzie nadzorczej strategię rozwoju i inwestycji. Arkadiusz Miszuk zapowiada, że chciałby osiągnąć około połowy ze wszystkich 500 tys. linii abonenckich w nowoczesnej technologii VDSL i FTTB. Średni koszt jednej takiej linii szacowany jest dzisiaj na 100 – 200 euro.
Popyt na łącza dostępowe o przepływności kilkudziesięciu megabitów na sekundę jest dzisiaj minimalny. Najlepiej sprzedają się usługi 1 – 5 Mb/s. Przepływności rosną jednak co roku. Choć nie do końca wiadomo, co abonenci mieliby robić z łączem 20 – 50 Mb/s, to wyścig dostawców Internetu na wydajność łączy trwa.
[i]profesjonalny serwis o telekomunikacji [link=http://www.rpkom.pl]www.rpkom.pl[/link][/i]