Gartner: 2 mld komórek trafi na rynek w 2017 r.

W tym roku łączna sprzedaż komputerów stacjonarnych, tabletów platform ultra mobilnych oraz telefonów komórkowych obniży się o 1 proc. do 24 sztuk – szacuje Gartner w najnowszej prognozie. Użytkownicy oraz rzadziej wymieniają je na nowe, więc czas ich użycia się wydłuża.

Publikacja: 25.09.2015 18:30

Gartner: 2 mld komórek trafi na rynek w 2017 r.

Foto: Bloomberg

To korekta poprzedniej prognozy, która mówiła jeszcze o tegorocznym 1,5 proc. wzroście. – Zastępowanie urządzeń nowszymi jest coraz mniej powszechne. Użytkownicy wydłużają czas ich eksploatacji albo wręcz w ogóle się na to nie decydują – zauważa Ranjit Atwal, dyrektor ds. badań w Gartnerze.

Tradycyjnych komputerów PC i notebooków sprzeda się w tym roku globalnie 247 mln (o prawie 11 proc. mniej niż w ubiegłym roku), a w 2017 roku ta liczba skurczy się do 226 mln. Rósł będzie za to popyt na urządzenia ultra mobilnych z górnej półki, których światowa sprzedaż zwiększy się miedzy tym i 2017 rokiem aż o 77 proc. do 78 mln. Tańsze urządzenia z kategorii ultramobile (jak tablety i urządzenia 2w1, w tym iPady, iPady mini, Samsung Galaxy Tab S 10.5, Nexus 7, Acer Iconia Tab 8) zwiększą sprzedaż ze 199 mln w tym roku do 218 mln za dwa lata.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Media
Polski film coraz droższy. Znany producent ma na to sposób
Media
„Rzeczpospolita Nauka” – nowy kwartalnik o odkryciach, badaniach i teoriach naukowych
Media
Nowy pomysł Trumpa: obrona Hollywood. Pomóc mają 100-proc. cła na obce filmy
Media
Irlandia nakłada ogromną karę na TikToka. Platforma zaprzecza, by przekazywała rządowi dane
Media
TikTok będzie miał nowe centrum danych w Europie. Wiadomo, w jakim kraju
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem