Festiwal zainauguruje widowisko świetlne „Flame of Water”. Poza tym 48 iluminowanych obiektów wyznaczy 7,5 km trasy biegnącej przez miasto. Będą to: Brama Brandenburska, wieża telewizyjna na Alexanderplatz, katedra, budynek nowego dworca, zamek Charlottenburg. 18 października, podczas „Nocy otwartych drzwi”, obiekty będą dostępne też w środku. W programie są koncerty i wystawy.
Niemieckie Centrum Architektury (DAZ) zapowiada wystawę – „Medienfassaden” (16 października – 12 grudnia). Zaprezentuje ona wykorzystanie nowych mediów w nowoczesnej architekturze z całego świata. Budynki, których elewacje oświetlone np. energooszczędnymi diodami (LED) przeobrażają się w gigantyczne monitory ze sterowanymi komputerowo projekcjami.
Wystawa pokaże architekturę high-tech i sztukę nowych mediów. Budynki zmieniające się jak obraz w telewizorze. Na przykład olimpijski stadion Alianz Arena w Monachium (proj. Herzog &deMeuron), który zwykle świeci na biało. A podczas meczów rozświetla się barwami klubowymi grających drużyn.
Galerię sztuki w Grazu architekci Peter Cook i Colin Fournier upodobnili do wieloryba. Fluorescencyjne lampy ukryte w „skórze” z pleksi umożliwiają tworzenie świetlnych grafik. Podobnie dzieje się na fasadzie Biblioteki Narodowej w Mińsku. 23-piętrowy budynek (proj. Victor Kramarenko i Michael Vinogradov) z powodu romboidalnego kształtu jest zwany diamentem. Wieczorami ściany-ekrany (25x25 m) ożywiają abstrakcyjne kompozycje.
[i][link=http://www.city-stiftung-berlin.eu]http://www.city-stiftung-berlin.eu[/link]