To program stypendialny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przeznaczony dla zagranicznych badaczy zainteresowanych polską kulturą. Jego inicjatorem jest Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie.
– W naszej historii jak w soczewce odbijają się dzieje całej Europy – mówi Michał Wiśniewski z MCK. – Dlatego polska tożsamość inspiruje do badań, które coraz częściej prowadzone są także za granicą.
Do Krakowa zapraszani są praktycy i teoretycy badań nad polskim dziedzictwem: historycy, etnografowie, slawiści, antropolodzy, ale też i menedżerowie kultury. Z trwającego trzy miesiące stypendium skorzystało już sześciu badaczy.
W styczniu zakończył się pilotażowy program, w którym uczestniczyli: Żanna Komar, autorka monografii o Stanisławowie; prof. Mykola Riabchuk, wybitny ukraiński krytyk literacki, eseista i poeta, zwany ambasadorem polskiej kultury na Ukrainie, a także Józef Porzecki badający spuściznę I Rzeczypospolitej na ziemi grodzieńskiej.
W lipcu dobiegła końca druga tura stypendium. Gościli w Krakowie: prof. Csaba G. Kiss, profesor w Katedrze Historii Kultury na Uniwersytecie w Budapeszcie, pracujący nad przewodnikiem po kulturze polskiej; prof. Oscar E. Swan z University of Pittsburgh, amerykański slawista przygotowujący internetową bibliotekę literatury polskiej, oraz młoda węgierska badaczka Viktória Kellermann zajmująca się dekonstrukcją polskich mitów narodowych.