Jerzy Nowosielski był artystą wybitnym, poruszającym w swoich pracach tematy z pogranicza sztuki, kultury i religii. Wytworzył swój odrębny styl, który był bardzo nowoczesny, choć jednocześnie wierny tradycji.
Czytaj o XVIII Aukcji Sztuki Współczesnej
Prezentowana w dniach 26 marca – 23 kwietnia wystawa to ostatnia po zeszłorocznych „Cerkiewkach" oraz „Malarstwie, grafice i rysunku" monograficzna ekspozycja poświęcona twórczości zmarłego niedawno Jerzego Nowosielskiego. Wśród zgromadzonych 45 prac dominują portrety i akty, obok nich znajdują się pejzaże ze słynnymi, tak charakterystycznymi dla twórczości artysty, cerkiewkami. Wszystkie prace pochodzą z lat 40. i 50., kiedy to zaczynał kształtować się specyficzny, oparty na retoryce ikony styl Nowosielskiego.
Czytaj więcej o wystawach w Salonie Wystawowym Marchand DESY Unicum
Twórca pochodził z polsko – łemkowskiej rodziny z okolic Sanoka. Jako nastolatek zetknął się z ikonami w lwowskim muzeum i to doświadczenie miało wpływ na podejście artysty do ikonopisarstwa, a także zainspirowało całą jego twórczość, w której często poruszał motywy religijne. Już jako dojrzały twórca Nowosielski tworzył polichromie w wielu kościołach i cerkwiach, był także autorem kilku rozpraw teoretycznych dotyczących ikon i malarstwa.
W czasie okupacji i tuż po wojnie był uczniem na krakowskiej ASP, a w zaledwie kilka lat po ukończeniu edukacji stał się profesorem wykładającym na uczelniach artystycznych w Łodzi i Krakowie. Duży wpływ na artystyczną drogę Nowosielskiego miały spotkania z młodymi twórcami z formującej się wówczas Grupy Młodych Plastyków, a także późniejsza współpraca z Kantorem i Brzozowskim. W ten sposób Nowosielski mógł rozwijać swoje zainteresowanie sztuką nowoczesną, które wykraczało daleko poza ramy nauczania Akademii. Był jednym z założycieli Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska (1957 r.).