Na bóle kręgosłupa skarżą się dziś przeważnie pracownicy biurowi, którzy długo siedzą przy biurku, nie ćwiczą lub robią to bardzo rzadko. Zdarzają się też osoby, którym kręgosłup dokucza, gdy nagle podnieśli coś ciężkiego, a nawet szybko skręcili plecy lub schylili się. Częstą przyczyną chorób kręgosłupa w wieku dorosłym mogą być też wady postawy, które zostały zdiagnozowane w dzieciństwie.
– Statystyki są nieubłagane. Po typowym przeziębieniu i grypie ból kręgosłupa odcinka lędźwiowego jest najczęstszą przyczyną opuszczania dni pracy przez ludzi przed 45. rokiem życia. W prawie 90 proc. wszystkich przypadków bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym korzeń nerwu kręgosłupa zostaje uciśnięty lub podrażniony, mięśnie napinają się i odczuwamy ból. Zwykle przyczyną chronicznego bólu jest zwyrodnienie stawów kręgosłupa i dyskopatia – mówi Róża Zacharzewska z Centrum Rehabilitacji i Medycyny Naturalnej w Mysłowicach.
Lekarze przestrzegają, by nie bagatelizować pierwszych objawów. – Ból jest oznaką, że w naszym organizmie dzieje się coś niewłaściwego. Jeżeli bóle pochodzące od kręgosłupa spowodują jakiekolwiek ograniczenia, np. przy wsiadaniu do samochodu, wiązaniu butów, a także będą powodować dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, należy udać się do lekarza. Bóle promieniujące do ręki lub nogi, rwa kulszowa, zaburzenie czucia w palcach lub częste ich drętwienie oznaczają często stan zaawansowanej dyskopatii i wymagają podjęcia jak najszybszego, specjalistycznego leczenia – mówi specjalistka. W porę rozpoczęta terapia daje szansę na wyleczenie.
Łączy się różne metody
Bóle grzbietu leczy się farmakologicznie oraz za pomocą zabiegów fizykalnych, masaży, terapii manualnej i ćwiczeń. Badania potwierdzają, że najlepsze efekty uzyskuje się, stosując kilka form terapii jednocześnie. Jednak osoba wykonująca tego typu zabiegi musi mieć doświadczenie i wiedzę, ponieważ nieumiejętne masowanie, źle dobrane zabiegi mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.
– Najtrudniejsze w leczeniu są urazy kręgosłupa po wypadkach, np. samochodowych, oraz zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa potęgowane dysfunkcjami jego budowy i całego ciała oraz różnymi zmianami chorobowymi, które komplikują rehabilitację. Często też leczenie podjęte za późno lub przy zbyt dużych zmianach skutkuje niepowodzeniem w leczeniu nieoperacyjnym – mówi Róża Zacharzewska.