Grypa nie jest przeziębieniem. Przebiega dużo poważniej. Chory często nie ma sił nawet wstać z łóżka. Gdy jesteśmy przeziębieni mamy katar, boli nas gardło, kichamy, łzawią nam oczy, rzadko mamy temperaturę.
Grypa może spowodować wiele groźnych powikłań, które mogą się przytrafić każdemu, bez względu na wiek i szerokość geograficzną.
Ludziom się wydaje, że choroba ich nie dotyczy, a jeśli się przytrafi, to przejdzie. Niestety, nie zawsze tak jest. Wirus grypy, wnikając do naszego organizmu, powoduje uszkodzenie nabłonka, a tym samym otwiera drogę bakteriom chorobotwórczym, dlatego też częstym powikłaniem jest wtórne bakteryjne zapalenie płuc i oskrzeli, a także oskrzelików, szczególnie u niemowląt i dzieci. Najczęstsze nadkażenia bakteryjne wywoływane są przez pneumokoki lub streptokoki czy meningokoki. Może też nastąpić odrzut przeszczepu, zapalenia ucha, mięśnia sercowego i osierdzia, zespół wstrząsu toksycznego, niewydolność nerek, pogrypowe kłębuszkowe zapalenie nerek. Występują też powikłania neurologiczne, np. nasilenie objawów padaczkowych, schorzenia naczyniowe mózgu. Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych pojawia się częściowa utrata słuchu, a nawet głuchota, zaostrzenie przebiegu astmy i mukowiscydozy, bóle brzucha, bóle mięśniowe, zapalenie mięśni itp.
Aby zapobiec groźnym następstwom grypy, lekarze zalecają cosezonowe szczepienia. Kto powinien koniecznie to zrobić?
Osoby z grup ryzyka, jak również zdrowe dzieci od szóstego miesiąca życia do 18. roku życia, kobiety planujące ciążę, ciężarne i karmiące, osoby starsze, młodzież, chorzy na astmę, na choroby układu sercowo-naczyniowego, osoby po przeszczepach, zakażone wirusem HIV, a także lekarze, pielęgniarki, pracownicy domów starości, opiekunki małych dzieci, pracownicy służb publicznych, np. policjanci, kasjerzy, konduktorzy, nauczyciele, przedszkolanki itp. Zatrudniając opiekunkę do dziecka młodszego niż półroczne, także powinno się ją zaszczepić. W okresie zachorowań nie wpuściłabym do małego dziecka ani dziadków, ani cioć, które się nie szczepiły. Choćby mieli się obrazić. Należy pamiętać, że nie każdym rodzajem szczepionki możemy szczepić dzieci albo kobiety w ciąży. O rodzaju szczepionki decyduje lekarz. Ja szczepię się przeciwko grypie od 23 sezonów epidemicznych.
Już trzeba wziąźć szczepionkę?