Konkurs Dyrygentów to niejedyna impreza, która nosi imię Grzegorza Fitelberga. Z okazji katowickiej rywalizacji batuty Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego organizuje Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski, któremu także patronuje Grzegorz Fitelberg.
– Zamiłowanie do nowości muzycznych zaszczepił mi mój profesor Karol Stryja – mówi Mirosław Jacek Błaszczyk, od 1999 roku kierujący Filharmonią Śląską. – Imponował mi nie tylko kreacjami muzyki rosyjskiej, przede wszystkim Czajkowskiego, ale podziwiałem go jako dyrygenta, który – jeśli się nie mylę – miał najwięcej prawykonań polskich kompozytorów. Corocznie na Warszawskiej Jesieni prezentował nowe utwory Szabelskiego i Góreckiego. Dbał, by w palecie kompozytorów współczesnych byli obecni twórcy śląscy. Postanowiłem, że też spróbuję to czynić.
W 2006 roku na konkurs nadesłano 24 kompozycje. I nagrodę zdobył Bartosz Kowalski-Banasewicz za „Symphony No. 2", II nagrodę – Tomasz Jakub Opałka za „Epidermę", III nagrodę – Radosław Łuczkowski za „Musica per orchestra". Prawykonanie zwycięskiej kompozycji odbyło się podczas koncertu inaugurującego VIII Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów.
W 2011 roku nadesłano 38 kompozycji. Pierwszą nagrodę zdobyła Joanna Szymala za „Continuum" na orkiestrę, drugą nagrodę – Artur Słowiński za „Credo", trzecią – Adam Porębski za utwór „Unireum". Utwór Joanny Szymali miał prawykonanie w Filharmonii Śląskiej 27 stycznia 2012 r.
Filharmonia Śląska propaguje współczesną muzykę polską także na koncertach w trakcie sezonów, przede wszystkim podczas wieczorów zatytułowanych „Karol Stryja in memoriam". – Wykonywałem na nich dużo nowych, specjalnie na tę okoliczność napisanych utworów – mówi dyr. Błaszczyk. – Pomyślałem więc, że będzie jeszcze lepiej, jak świat, który przyjeżdża na Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów, usłyszy naszych kompozytorów. Chcę przy tej okazji pokazywać polską szkołę na bardzo wysokim poziomie.