Nagroda SARP 2014

Laureatami prestiżowej Honorowej Nagrody SARP 2014 za całokształt twórczości zostali w architekci z Opola - Małgorzata Pizio-Domicz i Antoni Domicz.

Aktualizacja: 14.12.2014 17:46 Publikacja: 14.12.2014 17:29

Nagroda SARP 2014

Foto: Fotorzepa/Monika Kuc

Na sobotniej uroczystości w Warszawie podkreślano, że ich projekty cechuje prostota i wstrzemięźliwość, a jednocześnie wysoki pozom, dzięki czemu Opole ma dobrą współczesną architekturę, bo Domiczowie tworzą przede wszystkim dla swojego miasta.

Małgorzata i Antoni Domiczowie pracują wspólnie od 1986 roku. Jedną z najbardziej znanych ich realizacji jest Centrum Edukacji Artystycznej Artpunkt w Opolu (2010), który zyskał wyróżnienie Mister Architektury Województwa Opolskiego i nominację do nagrody Mies'a van der Rohe. Ich projekt kompletnie zmienił dawny hotel pracowniczy. Obecnie elewację budynku otaczają przeźroczyste tafle Także zielony taras z dachem dodaje mu oryginalności. Budynek przy tym harmonijnie wpisuje się w historyczne otoczenie.

Ich dziełem jest też Biblioteka Diecezjalna Caritas na opolskiej Starówce. Architekci dodali do ceglanego historycznego budynku dwie nowe minimalistyczne bryły. Jedną transparentną ze szkła, drugą z betonu. Całość tworzy spójny kompleks.

Architekci mają na swym koncie jeszcze wiele innych modernizacji istniejących budynków, m.in. adaptację modernistycznego pawilonu, mieszczącego w czasach PRL stołówkę na potrzeby centrum szkoleniowo-konferencyjnego Urzędu Marszałkowskiego w Opolu. Nadali mu nowoczesny wygląd i przystosowali do nowych funkcji.

W książce poświęconej swojej architekturze architekci piszą „Nasze projekty to swoista sztuka redukcji, w której koncentrujemy się na poszukiwaniu prostoty, stylistycznej i strukturalnej jednorodności. Rezygnując z poszukiwania wyszukanych form, skupiamy się na detalach i kwestiach materiałowych, szukając w nich szansy na uzyskanie wartości architektonicznych. Kreatywnośc zastępujemy logiką."

Ogłoszono również laureatów XVIII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. W konkursie tym nagradzane są najlepsze realizacje architektoniczne z użyciem technologii żelbetowej. Dwie równorzędne nagrody przyznano za dwa nowe obiekty w Poznaniu - Rozbudowę Biblioteki Raczyńskich (Jems Architekci) oraz Bramę Poznania.

Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego (projekt Ad Artis Emerla Wojda z Krakowa).

Jury w rozbudowie Biblioteki Raczyńskich doceniło wykorzystanie właściwości konstrukcyjnych i plastycznych betonu. Nowoczesny budynek harmonijnie wpisuje sie tkankę urbanistyczną miasta i dzięki fakturze elewacji świetnie współgra z sąsiednim XIX-wiecznym gmachem biblioteki. To rezultat odpowiednio opracowanego betonu, który „staje się w tym przypadku współczesnym odpowiednikiem tynku, wizualnie zespalając oba budynki".

Natomiast twórcy Bramy Poznania zyskali uznanie za zaprojektowanie uniwersalnej symbolicznej przestrzeni muzealnej i rezygnację „z tego co zbędne, aby pozostawić to, co niezbędne". Uhonorowano ich także Nagrodą Specjalną Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce.

Wyróżnienie otrzymała Maćków Pracownia Projektowa za rewitalizację podwórka kamienicy przy ul. Podwale 61 we Wrocławiu" oraz pracownia Artur Jasiński i Wspólnicy za Park Technologiczny BRAINVILLE w Nowym Sączu.

Monika Kuc

Wystawę laureatów można oglądać w siedzibie SARP-u do 18 grudnia

Architektura
W Krakowie rozpoczęło się 8. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
radio
Lech Janerka zaśpiewa w odzyskanej Trójce na 62-lecie programu
Kultura
Zmarł Leszek Długosz
Kultura
Timothée Chalamet wyrównał rekord Johna Travolty sprzed 40 lat
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Kultura
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie podaje datę otwarcia