Zamek Królewski w Warszawie: Rafael i Tassi wśród nowych nabytków

Największym przyszłorocznym wydarzeniem na Zamku będzie wystawa „Rafael i jego krąg”. Zobaczymy na niej zakupiony przed tygodniem rysunek Rafaela.

Publikacja: 21.12.2023 21:45

Jeden z obrazów Agostino Tassiego

Jeden z obrazów Agostino Tassiego

Foto: Monika Kuc

A także sześć wypożyczonych obrazów i kilku rysunków najmłodszego mistrza renesansu, m.in. pochodzącymi z Londynu i Florencji, oraz prace innych artystów,

- Rysunek Rafaela to pierwsze jego dzieło w polskich zbiorach po utracie obrazu „Portret młodzieńca”, naszej największej straty wojennej, która do dziś nie została odnaleziona. Zakupiony rysunek o  mocnej kresce przedstawia wojownika - mówi prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego.

Wystawa  „Rafael i jego krąg” otwarta zostanie 7 października. Będzie ukoronowaniem  4-letniego programu jubileuszu 50 lat odbudowanego Zamku Królewskiego.

Na prezentację Rafaela musimy jeszcze poczekać. Na pokazie dla mediów zostały natomiast zaprezentowane dwa zakupione na targach antykwarycznych w Maastricht (również w tym roku) obrazy Agostino Tassiego, ukazujące mroczną, tajemniczą, nieco romantyczną rzeczywistość. Tassi (1578-1644), późnomanierystyczny malarz włoski, tymi obrazami wyprzedził o sto lat słynną serię grafik Piranesiego „Carceri („Więzienia”). „Wyjście Eneasza z Troi” i „Arsenał wenecki” w alegoryczny sposób ukazują zagrożenia ludzkiego życia i walki człowieka o przetrwanie.

Rocznicowe plany Zamku Królewskiego

Wydarzeniami uświetniającymi zakończenie jubileuszu 50 lat odbudowy Zamku będą też w 2024 roku: oddanie na nowo zrekonstruowanej Sali Tronowej, otwarcie Zegara Zamkowego i monograficzna wystawa Władysława Hasiora, spinająca przeszłość i teraźniejszość Zamku.

- 50 lat temu wystawa tego twórcy- mówi prof. Fałkowski - była pierwszą wystawą sztuki w odbudowanym Zamku Królewskim. Jeszcze trwały prace wykończeniowe, mury Zamku były jeszcze nieotynkowane, a tłumy ludzi oglądało wówczas prace Hasiora. Po pół wieku, w tym samym miejscu chcemy przypomnieć jego dorobek.

W przyszłym roku Zamek Królewski pokaże także wystawę sztuki włoskiej z 36 dziełami pochodzącymi z Narodowego Muzeum Sztuki im. Barbary i Bohdana Chanenko w Ukrainie.

A w następnych latach planowane jest przearanżowanie Galerii Arcydzieł - tak, aby obok Rembrandtów i „Madonny z Dzieciątkiem” Uccella znalazło się tam jeszcze miejsce dla innych wybitnych prac zakupionych w ostatnich latach.

Dyrektor Zamku chciałby także, żeby w nadchodzących pięciu latach w części gospodarczej Ogrodów Zamkowych zbudowany został nowy pawilon – magazyn studyjny z przestrzenią ekspozycyjną i do pracy naukowo-badawczej. Te projekty wiążą się z planem stworzenia Wielkiego Muzeum, które byłoby wizytówka polskiego zasobu kultury i partnerem najlepszych światowych muzeów.

Kultura
Muzeum Historii Polski: Pokaz skarbów z Villa Regia - rezydencji Władysława IV
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Architektura
W Krakowie rozpoczęło się 8. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz
radio
Lech Janerka zaśpiewa w odzyskanej Trójce na 62-lecie programu
Kultura
Zmarł Leszek Długosz
Kultura
Timothée Chalamet wyrównał rekord Johna Travolty sprzed 40 lat