Reklama

Polski pomysł na Biennale Architektury

Na 16. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji w 2018 roku w Pawilonie Polskim zaprezentowana zostanie wystawa zatytułowana „Amplifikacja natury”.

Aktualizacja: 26.12.2017 10:58 Publikacja: 26.12.2017 10:52

Foto: materiały prasowe

Jest to kuratorski projekt Anny Ptak, tworzony z udziałem grupy projektowej Centrala w składzie: Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis, który zwyciężył w konkursie organizowanym przez Zachętę i MKiDN.

Jury uznało, że to projekt oryginalny i korespondujący z hasłem przyszłorocznego Biennale „Wolna przestrzeń”.

- Proponujemy stworzenie wystawy na temat wyobraźni przestrzennej, która pozwala nam połączyć skalę ludzką ze skalą planety - mówiła Anna Ptak podczas pierwszej publicznej prezentacji w warszawskiej Zachęcie. - Możliwość przejścia między nimi nazywamy „Amplifikacją natury”. I tłumaczyła, że prezentowana architektura pozwoli akumulować wiedzę na temat procesów, których jesteśmy częścią: klimatycznych, hydrologicznych, morfologicznych.

Projekt wystawy w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury z jednej strony będzie konceptualny, z drugiej oparty na badaniach grupy projektowej Centrala, prowadzonych od 2010 w stolicy  i kształtujących rozumienie Warszawy jako miejskiego organizmu. Wiele inicjatyw grupy prowadzi do wywołania dyskusji społecznej na temat ochrony i rewitalizacji dziedzictwa awangardy modernistycznej. Jej działania wpływają nie tylko na to, jak miasto jest rozumiane, ale  i w jakim kierunku mogą podążać jego przekształcenia.

- Wybraliśmy wspólnie pięć  projektów, ilustrujących zbudowane przez nas pojęcie „amplifikacja natury” - tłumaczy z kolei Małgorzata Kuciewicz.

Reklama
Reklama

Siła grawitacji i woda jako ulotny komponent architektury zaprezentowana zostanie na przykładzie historycznym odwołującym się do badań pozostałości terenu sportowo-rekreacyjnego „Warszawianka” zaprojektowanego przez Jerzego Sołtana z zespołem. W usytuowanym na skarpie rzecznej kompleksie woda stała się elementem konstrukcyjnym, kierującym przepływem ludzi i wytwarzającym mikroklimaty stosowne do różnych dyscyplin sportowych.

Drugi projekt przywoła architekturę domu Oskara i Zofii Hansenów w Szuminie. Ma zwrócić uwagę na „trzecią porę” dnia, która nie jest nocą ani dniem. Chodzi o brzask i zmierzch, trwające w naszej szerokości geograficznej nawet do czterech godzin. Hansenowie do architektury swego domu wprowadzili białą polichromię, która pomagała  nawigować i poruszać się po nim w czasie trzeciej pory.

Na wystawie zostanie zrekonstruowana także „Pływająca grota” z 1975 roku.

A ponadto będą pokazane niezwykłe modele „Pawilonu do słuchania deszczu” i „Domu chronobiologicznego” odnoszącego się do archetypu domu i architektury jako schronienia.

W konkursie, w którym startowało 30 prac, wyłoniono także rezerwowy autorski projekt „Tango na 16 metrach kwadratowych”, opracowany przez kuratorów: Agnieszkę Batkiewicz, Xandrara van Dijk, i Veronikę Mayr. Projekt nawiązuje do ukształtowania przestrzeni mieszkalnej za czasów PRL-u, która powraca we współczesnych praktykach deweloperskich. Odwołuje się do filmu „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego, jak i do obowiązujących norm projektowych oraz  popularnej, „meblościanki”.

Biennale Architektury w Wenecji odbywa się co dwa lata , wymiennie z Biennale Sztuki. 16 Międzynarodową Wystawa Architektury — La Biennale di Venezia będzie można oglądać od 24 maja do 25 listopada 2018 roku.

Kultura
Pomyśleć o tym, co nieoczywiste. Galeria sztuki afrykańskiej Omeny Mensah w Warszawie
Patronat Rzeczpospolitej
Gwiazdy rozświetlają Kinotekę! Drugi dzień BNP Paribas Warsaw SerialCon za nami
Patronat Rzeczpospolitej
Serialowa stolica – BNP Paribas Warsaw SerialCon 2025 z programem dla dzieci, młodzieży i mieszkańców Warszawy
Kultura
Muzeum Sztuki Nowoczesnej: „Kwestia kobieca 1550-2025”. Czy sztuka ma płeć?
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Patronat Rzeczpospolitej
Znamy Laureatów Konkursu Dobry Wzór 2025
Materiał Promocyjny
Nowa era budownictwa: roboty w służbie ludzi i środowiska
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama