Gdy boli nas brzuch, idziemy do lekarza, który zleca szereg badań. Po obejrzeniu wyników stawia diagnozę i proponuje odpowiednią kurację - czy to w postaci leków, czy zabiegu albo operacji. Zwykle po kilku tygodniach leczenia dochodzimy do zdrowia.
Z problemami dotyczącymi najbardziej intymnej sfery życia jest inaczej. Specjaliści podkreślają, że wiele osób zbyt długo zwleka z wizytą u specjalisty. Główny powód: wstyd. W przypadku mężczyzn jest on zazwyczaj większy. Potencja jest bowiem postrzegana w społeczeństwie jako synonim męskości. Jakiekolwiek odchylenia od normy powodują, że panowie czują się nie dość wartościowi, "wybrakowani". Nie chcą "zdemaskowania", nie idą więc do lekarza.
[srodtytul]Znaczenie seksu[/srodtytul]
Psycholodzy przekonują, że zdrowie seksualne jest integralną częścią zdrowia człowieka i ma wpływ na wszystkie sfery życia. W tym na ogólną kondycję fizyczną, zdrowie psychiczne oraz relacje społeczne. – Seks aktywizuje układ krążenia, mięśniowy, oddechowy i wzmacnia układ odpornościowy. Powoduje pozytywne zmiany w mózgu. Jest jednym z najsilniejszych mechanizmów więziotwórczych – podkreśla Bianca-Beata Kotoro, psycholog, psychoterapeuta i terapeuta seksuologiczny z Instytutu Psychologiczno-Psychoseksualno-Szkoleniowego "Beata Vita" w Warszawie.
– Do najczęstszych problemów związanych z życiem seksualnym Polaków należą: zmniejszenie potrzeb seksualnych, rzadkie osiągnięcie satysfakcji seksualnej, problemy z erekcją, niechęć do zbliżeń, bolesne współżycie u kobiet czy nieumiejętność rozmowy o swoich potrzebach i pragnieniach – wymienia Bianca-Beata Kotoro.