Nowy gmach stanie w sąsiedztwie zrewitalizowanego budynku Wydziału Rzeźby przy Wybrzeżu Kościuszkowskim. Projekt jest autorstwa znanej warszawskiej pracowni JEMS Architekci.
- Architektura nowego budynku nawiązuje do historycznego gmachu Alfonsa Graviera, który powstał przed I wojną dla Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych – mówi Łukasz Kuciński z JEMS Architekci. – Oczywiście z pewną dozą swobody – nie będzie z kamienia, ale z szarego porowatego betonu.
Wyróżnikiem prostej bryły są ogromne okna, otwierające się z auli na panoramę Wisły. Górne piętra pięciokondygnacyjnego nowego gmachu zajmie wydział scenografii, na dole znajdą się pracownie rzeźby. Wprowadzi się tu także tworzony Wydział Teorii Sztuki.
Istniejący gmach przejdzie natomiast remont elewacji, przywracający jej historyczny wygląd. Monumentalna piękna bryła z ciężkiego kamienia odzyska pełny blask. Po usunięciu zasłaniającego ją muru i przybudówek stanie się w pełni widoczna.
– Akademia otworzy się na nadwiślańskie bulwary. W ten sposób zyska szansę rozbudowy w kierunku Centrum Kopernika – dodaje Łukasz Kuciński. Oba gmachy połączy wspólny dziedziniec. Pod nim znajdzie się sala wystawowa dla studentów rzeźby. Przyszli scenografowie z kolei będą mogli sprawdzać swoje projekty w auli na 300 osób o teatralnej architekturze. Na jej zapleczu zaplanowano także pracownię. Nowoczesne wnętrza będą wyposażone we wszystkie niezbędne udogodnienia, np. podnośniki.