Choroba jest postrzegana powszechnie niemal wyłącznie jako zdarzenie zdrowotne. Tymczasem w perspektywie finansowania opieki zdrowotnej, jak i sytuacji chorego, jego rodziny i otoczenia zawodowego, choroba, zwłaszcza przewlekła, jest poważnym zagadnieniem gospodarczym. Potwierdzają to prowadzone na świecie badania kosztów chorób przewlekłych. Dopiero kompleksowa analiza pokazuje złożoność oraz skalę problemu. Uświadamia, że koszty ekonomiczne choroby należy oceniać jako całość – zarówno jako wydatki na ogólnie rozumiane świadczenia zdrowotne, jak i koszty ponoszone przez gospodarkę.
Koszty bezpośrednie to przede wszystkim wydatki na świadczenia zdrowotne (w tym – leki). Na koszty pośrednie składają się głównie wydatki w sferze zabezpieczenia społecznego – koszty rent z tytułu niezdolności do pracy, rent socjalnych, świadczeń rehabilitacyjnych i zasiłków chorobowych, koszty niezdolności do pracy z powodu choroby ponoszone przez pracodawców. Szczególne obciążenie dla gospodarki stanowią też koszty utraconej produktywności. Nadal trudnym, nierozwiązanym do końca zagadnieniem jest szacowanie kosztów niewymiernych, czyli kosztów cierpienia fizycznego i psychicznego, w tym kosztu bólu, rozłąki z bliskimi, izolacji w życiu społecznym. Dopiero holistyczne traktowanie kosztów choroby uświadamia rzeczywistą skalę obciążeń gospodarki i społeczeństw.
[srodtytul]Analizy na świecie[/srodtytul]
W światowej ekonomice ochrony zdrowia, zależnie od kraju i stawianych celów, stosuje się różne metody badawcze analizy kosztów choroby. Jednym z przykładów, na który warto zwrócić szczególną uwagę, jest badanie przeprowadzone w 1993 r. w Szwajcarii. W tym przypadku zastosowano metodę, która stosunkowo precyzyjnie przedstawia rzeczywiste, gospodarcze koszty choroby. Celem analizy była ocena bezpośrednich i pośrednich kosztów choroby niedokrwiennej serca. Kompleksowe oszacowanie kosztów bezpośrednich objęło koszty hospitalizacji, specjalistycznych porad ambulatoryjnych, porad lekarza rodzinnego, badań diagnostycznych (w tym koronarografii, PTCA, CABG) oraz koszty rehabilitacji i leków. Koszty bezpośrednie obliczono na podstawie danych IMS, Szwajcarskiego Stowarzyszenia Szpitali (VESKA), Szwajcarskiego Stowarzyszenia Kardiologicznego oraz ankiety lekarzy specjalistów i lekarzy rodzinnych. W celu oceny kosztów pośrednich zbadano koszty utraty produktywności związane z przedwczesną umieralnością, nieobecnością w pracy oraz stałym lub czasowym inwalidztwem. Koszty te oszacowano na podstawie danych WHO na temat śmiertelności oraz danych Federalnego Urzędu Ubezpieczeń Społecznych. Z przeprowadzonej analizy wynika, że 53 proc. wszystkich kosztów stanowią koszty pośrednie, a 47 proc. koszty bezpośrednie.
Innym interesującym przykładem analizy kosztów choroby jest międzynarodowe badanie pod nazwą Confronting COPD.3 zrealizowane na podstawie wywiadów z lekarzami i pacjentami. Jego celem była ocena skutków przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) w siedmiu krajach w Europie i Ameryce Północnej (Francja, Włochy, Hiszpania, Holandia, Wielka Brytania, USA i Kanada). Łącznie na przełomie lat 2000 i 2001 przeprowadzono wywiady z 3265 pacjentami z POChP i 905 lekarzami. Umożliwiły one zebranie informacji na temat efektów i praktyki klinicznej, wykorzystania zasobów opieki zdrowotnej oraz utraty produktywności. Z przeprowadzonego badania wynika, że średni roczny koszt bezpośredni POChP na jednego pacjenta waha się w krajach europejskich od 530 euro we Francji do ponad 3 tys. euro w Hiszpanii. Natomiast utrata produktywności spowodowana POChP ma szczególnie silny wpływ na gospodarkę Francji, stanowiąc 67 proc. ogólnych kosztów choroby.