Menopauza - powód do wstydu?

Menopauza jest tak oczywistym etapem w życiu kobiety jak narodziny, dorastanie, czy śmierć. Prędzej czy później każda tego doświadcza. Jest to naturalny proces biologiczny, który jest etapem przejściowym z okresu rozrodczego do okresu starości. Wydawać by się zatem mogło, że będzie się o niej mówiło bez żadnej stygmatyzacji i wstydu. Dzieje się jednak zupełnie inaczej. Dlaczego?

Publikacja: 04.11.2010 00:03

Menopauza - powód do wstydu?

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Red

Menopauzę kobiety przechodzą między 45-55 rokiem życia. Diagnozuje się ją jednak czasami nawet 5 lat wcześniej. Jeżeli jednak przyjmiemy średni wiek wchodzenia w okres menopauzalny - czyli 50 lat - i uświadomimy sobie, że kobiety w Polsce żyją przeciętnie 80 lat, okaże się, że 1/3 życia upływa im po klimakterium. Skąd więc to tabu ciążące nad tematem? Dlaczego kobiety menopauzy najzwyczajniej w świecie się wstydzą?

Okres przekwitania - bo tak często nieszczęśliwie określa się menopauzę - to bardzo ciężki moment w życiu kobiety. Jej gospodarka hormonalna, a zatem i organizm zaczyna zupełnie inaczej funkcjonować, co przekłada się na uderzające fale gorąca, silne pocenie się, nieprzespane noce, suchość pochwy, czy nietrzymanie moczu. Zwiększa się ryzyko zachorowania na takie choroby jak cukrzyca, rak sutka i jelita grubego, czy choroba wieńcowa. To wszystko powoduje, że kobiety czują się chore i tak właśnie zaczynają menopauzę traktować. A w dzisiejszych czasach gdzie kultem otacza się piękne, młode i zdrowe ciała choroba nie może być powodem do dumy. Wahania gospodarki hormonalnej przekładają się też na funkcjonowanie psychiczne, kobiety często są podrażnione, chce im się płakać, robią się podejrzliwe. Na pewno nie pomaga im w utrzymaniu nerwów na wodzy gorsze samopoczucie. Wahania nastroju negatywnie wpływają na ich relacje ze współpracownikami i rodziną. Wiele rozwodów ma miejsce właśnie w okresie menopauzy kobiety – mężczyźni nieuświadomieni co jest powodem nagłej zmiany w zachowaniu żony, odchodzą. Często do młodszej kobiety, co tylko potwierdza tezę, że to młodość jest atrakcyjna. Jak się bowiem okazuje, największym problemem dla wielu kobiet wchodzących w okres klimakterium jest to, że w swoim mniemaniu przestają być kobietami. Często uważają, że o ich kobiecości świadczy to, że mogą być matkami, rodzić i wychowywać dzieci. Menopauza im tę możliwość odbiera – odbiera im ich kobiecość. Poza tym staje się wyraźnym cenzusem pomiędzy nimi, a kobietami, które są jeszcze w pełni możliwości rozrodczych, czyli tymi młodymi, ergo atrakcyjnymi.

Rozwiązaniem wydawać by się mogła zastępcza terapia hormonalna, jednak wiele kobiet z niej rezygnuje obawiając się nowotworu piersi, gdyż istnieją badania wskazujące na korelację przyjmowania hormonów, a zachorowań na ten rodzaj nowotworu. Powstaje zatem pytanie, czy w ogóle można wpłynąć na poprawienie jakości życia w tym okresie.

 

 

Przede wszystkim należy przestać traktować menopauzę jako chorobę. Jeżeli to możliwe i nie stanowi zagrożenia dla organizmu, zdecydować się na terapię hormonalną. Poza tym polubić ten okres swojego życia. Przecież menopauza to nic innego, jak ukoronowanie kobiecości. Do tej pory miałyśmy szansę zostać matkami, teraz już właściwie pozostaje nam jedynie rola babci, ale ta przecież jest o wiele przyjemniejszą, obdarzoną ogromną radością i dużo mniejszą odpowiedzialnością. Zresztą na pewno każda z pań pamięta jak była małą dziewczynką i o ile bardziej smakowały im szarlotki babci niż codzienne obiady mamy, a każda chwila spędzona na babcinych kolanach wydawała się jedyną i niepowtarzalną. Teraz same możecie stać się taką wróżką, która wnosi magię w każdą chwilę życia swojego wnuczka.

A te z pań, które nie mają ochoty zajmować się wnukami, lub są na to zbyt aktywne zawodowo, mogą po prostu zacząć się cieszyć faktem, że wraz z dorośnięciem dzieci skończyły się zobowiązania i mogą w pełni cieszyć się życiem. Znaleźć w końcu chwilę na to, żeby zadbać o wygląd – spędzić bezkarnie weekend w spa z przyjaciółkami, zapisać się na basen, czy na zajęcia z flamenco. Wolne wieczory mogą spędzać na kursach decoupage, czy garncarstwa. Mają w końcu wystarczająco dużo czasu, żeby przygotować wykwintną kolację, właściwe odżywianie się jest bardzo ważne w tym okresie ze względu na podwyższone ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze, osteoporozę, czy choroby nowotworowe. Mają więc idealną wymówkę, aby przetracać wypłatę na te wszystkie wyjątkowo zdrowe owoce morza czy francuskie czerwone wina. Pomyślcie też o tym drogie panie, że w końcu przyszedł czas uprawiania niczym nieskrępowanego seksu. Nie musicie się w końcu martwić o niepożądaną ciążę, czy śpiące dzieci za ścianą. W okresie menopauzy wręcz powinno się go uprawiać – poprawia samopoczucie i korzystnie wpływa na wydzielanie hormonów szczęścia, co dodatkowo wzmocni bliskość z partnerem i wynagrodzi mu nasze codzienne rozdrażnienie, które pod wpływem tych samych hormonów też powinno się nieco obniżyć.

A jeśli to wszystko nie pomoże, należy uciec się do starej sprawdzonej afirmacji. Codziennie rano trzeba stanąć przed lustrem i powiedzieć sobie (koniecznie w pierwszej osobie), że tyle już za mną, a wciąż jestem tak pełna energii, ciekawa życia i piękna!

Kultura
Łazienki Królewskie w Warszawie: długa majówka
Kultura
Perły architektury przejdą modernizację
Kultura
Afera STOART: czy Ministerstwo Kultury zablokowało skierowanie sprawy do CBA?
Kultura
Cannes 2025. W izraelskim bombardowaniu zginęła bohaterka filmu o Gazie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kultura
„Drogi do Jerozolimy”. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne