Tekst z archiwum tygodnika "Przekrój"
Czy możesz sobie wyobrazić świat bez Wikipedii? Gdy 18 stycznia jej anglojęzyczna wersja zniknęła na dobę z sieci, 25 mln internautów na co dzień korzystających z Wikipedii zostało bez tego podstawowego dla nich źródła wiedzy. Choć to wygaszenie internetowej encyklopedii było protestem przeciwko SOPA i PIPA (amerykańskich odpowiedników ACTA), a sama akcja była zapowiadana wcześniej, setki tysięcy internautek i internautów było wściekłych, bo nie mogło sprawnie dokończyć prac domowych, referatów na studia czy skompletować niezbędnych informacji do pracy. Trudno im było sobie wyobrazić dalsze życie bez Wikipedii. Ale Wikipedii bez kobiet nikt nie musi sobie dziś wyobrażać. Prawie ich tam nie ma.
Jimmy Wales, założyciel portalu, przekonywał kiedyś: „Wyobraźmy sobie świat, w którym każdy człowiek ma dostęp do sumy ludzkiej wiedzy". Problem w tym, że wiedza zawarta w Wikipedii nie jest ludzka, lecz męska – odzwierciedla męskie zainteresowania, męskie priorytety i męski punkt widzenia.
Encykloped
Wikipedia to efekt zbiorowej pracy internautów. Ktoś tworzy nowe hasła, ktoś poprawia literówki, jeszcze ktoś inny dodaje zdjęcia. O tym często nie pamiętają osoby biernie korzystające z Wikipedii, czytelniczki i czytelnicy, którzy mają skłonność do przypisywania jej wszechwiedzy, pokładania bezkrytycznego zaufania w prawdziwość opublikowanych w niej treści. Tymczasem internetowa encyklopedia jest tworzona przez zwykłych ludzi, w większości amatorów. Edytorzy Wikipedii starają się, by hasła były rzetelne, oparte na weryfikowalnych źródłach i by miały neutralny wydźwięk światopoglądowy. Nie zawsze jednak się to udaje. Wystarczy zajrzeć w kartę „dyskusja", dołączoną na górze każdego wikipedyjnego hasła, by często zobaczyć tam dialog, spór, a nawet edycyjną wojnę, które toczą się za kulisami encyklopedii.
Najważniejszą konsekwencją tych wojen jest brak kobiet edytorek Wikipedii, czyli internautek tworzących i modyfikujących hasła. Badanie przeprowadzone przez Wikipedię w 2011 r. pokazało, że kobiety stanowią zaledwie 9 proc. wśród osób tworzących encyklopedię. Dlaczego tak mało kobiet dołącza do społeczności wikipedystów? I jak ta dramatyczna dysproporcja płci wśród edytujących przekłada się na jakość tej encyklopedii?