Miasto to ulice, domy, parki, często fascynujące zabytki atrakcyjne same w sobie. Jednak już czwarty rok z rzędu Toruń zmieni się za sprawą artystów światła.
Mário Jorge da Câmara de Melo Caeiro:
Podczas Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway sztuka rozumiana jako szczególnie ważny aspekt sfery publicznej staje się zarówno przyczyną, jak i skutkiem nowatorskiego podejścia do przestrzeni miejskiej. W każdej edycji festiwalu użyty system świetlnych interwencji, związanych z określonym zestawem tematów, wskazuje interdyscyplinarne powiązania między nauką i sztuką. Kiedy patrzymy na reakcję tłumu widzów, który bierze udział w wydarzeniu – a są to zarówno entuzjastycznie nastawieni do festiwalu mieszkańcy Torunia, jak i turyści zostający na kilka dni – wyraźnie widać, że Skyway znakomicie promuje Toruń, jego przestrzeń, historię, mieszkańców, stwarzając niezaprzeczalną wartość dla przyszłych pokoleń.
Dlaczego festiwal światła powstał w Toruniu?
Początki Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway wiążą się ze staraniami Torunia o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. W 2008 roku zaproponowano mi stworzenie programu nowego festiwalu, który wprowadzi sztukę światła w przestrzeń publiczną. Stało się dla mnie jasne, że muszę zrozumieć genius loci miasta i jego miejską formę, a zarazem się jej sprzeniewierzyć. Toruń ma niezwykły klimat. Gotycka Starówka to magiczne miejsce, gdzie historia i pamięć są wyraźnym „tematem", od którego nie jest łatwo uciec. Mimo oczywistego piękna wiekowych fasad toruńskie Stare Miasto jest przykładem tego, jak złożona i bolesna jest historia Europy. Poza tym w Toruniu funkcjonuje prężne artystyczne środowisko, współtworzone przez bardzo dynamiczną grupę młodych ludzi, która zachwyciła mnie od pierwszej chwili – odważna nowa generacja, o której Europa wkrótce usłyszy.