Konkurs „Śląska Rzecz" ma sprawdzoną renomę, Zamek Cieszyn organizuje go już po raz dziewiąty. Najnowsza wystawa przedstawia jego laureatów, czyli produkty, projekty graficzne i usługi, które zostały wdrożone na terenie województwa śląskiego w 2013 roku. Zwycięzcy konkursu – „śląskie asy" udowadniają, że design przynosi wymierne korzyści nie tylko firmom, ale również mieszkańcom.
Projekty są bardzo różnorodne. W kategorii na projekt graficzny nagrodzono katalog i identyfikację wizualną wystawy „Design zakontenerowany", zaprojektowany przez Martę Gawin na zlecenie Instytucji Kultury Ars Cameralis, odwołujący się do przemysłowej historii Śląska, a zarazem promujący współczesny design.
W kategorii grafika użytkowa uznanie zyskał system komunikacji wizualnej na Jasnej Górze, opracowany przez firmę Dandelion z Krakowa. Nowe tablice informacyjne, wydrukowane laserowo na odpornym hartowanym szkle znakomicie ułatwiają orientację w Sanktuarium.
Spółdzielnia Socjalna „Parostatek" z Cieszyna, aktywizująca lokalną społeczność i tworząca dla siebie miejsca pracy, została laureatem w kategorii usługa. Do tej samej grupie konkursowej należy też nagrodzony cykl „Spektakl bez barier", wprowadzający audiodeskrypcję i język migowy do przedstawień teatralnych, dzięki czemu mogą w nich uczestniczyć osoby z dysfunkcjami wzroku i słuchu.
Najlepsze produkty reprezentują natomiast: niezwykle lekki śpiwór Radical Custom 1Z oraz kolekcja sof i Foteli Fin. Puchowy śpiwór, zaprojektowany przez Wojciecha Kłapcia i Wojciecha Pająka ( wyprodukowany przez firmę Pajak Sport z Bielska-Białej) ma nie tylko efektowny design (zdobi go mapa Tatr odwzorowana z dużą precyzją), ale również niezwykłe walory termoizolacyjne (dzięki innowacyjnej konstrukcji przypominającej termos). A sofy i fotele zaprojektowane przez Tomasza Augustyniaka dla bielskiej firma Marbet wykorzystują proste, ale wysokogatunkowe materiały i nawiązują w stylistyce do najlepszych tradycji polskiego designu.