„Dziś sędziowie, jutro Ty”. Protesty w 150 miastach

Przed sądami w całej Polsce i przed budynkiem Sejmu w Warszawie o godzinie 18 rozpoczęły się demonstracje przeciw projektowi ustawy autorstwa PiS w sprawie dyscyplinowania sędziów.

Aktualizacja: 19.12.2019 05:14 Publikacja: 18.12.2019 16:36

Foto: Jarosław Makowski/Twitter

Manifestacje są organizowane są pod hasłem "Dziś Sędziowie - jutro Ty!".

Celem zgromadzeń jest "pokazanie sprzeciwu wobec złożonej w Sejmie ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw".

- Proszę państwa o jedną rzecz - żebyśmy byli solidarni. Teraz ważą się losy naszej ojczyzny. Nie stać nas na komfort nic nierobienia. Pokażmy całej Europie, że jesteśmy godni tej wolności - mówił w Katowicach prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz.

Pod Sejmem w Warszawie jest prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. - To jest absolutnie niebywałe. To jest niezgodne z wartościami, które wszyscy wyznajemy, niezgodne z wartościami Unii Europejskiej. Trzeba jasno o tym powiedzieć. Nie może być miejsca w demokratycznym państwie na kneblowanie sędziów - powiedział prezydent Warszawy.

- Dzisiaj jest czas próby dla sędziów. Wierzę w to, że wyjdziemy z tego zwycięsko. Mamy taki moment, że nie tylko jesteśmy obrzucani błotem,ale też gipsuje nam się usta, próbuje nas się wtrącić do więzień. Jeśli to prawo wejdzie w życie, to pewnie to się uda - mówił przed Sejmem sędzia Igor Tuleya

"Na proteście przed Sejmem przemawia sędzia Igor Tuleya, równie dobrze mógłbym posłuchać pana Budki albo pani Gasiuk-Pihowicz. Taki sam poziom emocjonalnego antyrządowego zacietrzewienia i ten sam poziom emocjonalnego kabotynizm" - napisał na Twitterze Joachim Brudziński.

Dzisiejsze protesty dotyczą projektu nowelizacji ustawy o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym. Zakłada on możliwość dyscyplinowania sędziów i odwoływania z zawodu tych, którzy będą podważali działania nowej Krajowej Rady Sądownictwa czy innych sędziów.

Swój udział w demonstracjach zapowiedzieli członkowie KO. - Wsłuchując się w głos obywateli, który wzywa do tego, by w myśl hasła „Dziś sędziowie, jutro ty” będziemy wszędzie tam, gdzie Polacy będą upominać się o swoją wolność - mówił w Sejmie szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka.

Pod Sejmem od rana stoją barierki, które mają powstrzymać protestujących przed zbliżeniem się do gmachu parlamentu. 

Manifestacje są organizowane są pod hasłem "Dziś Sędziowie - jutro Ty!".

Celem zgromadzeń jest "pokazanie sprzeciwu wobec złożonej w Sejmie ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw".

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Kraj
Ciało kobiety na plaży w Gdyni. Policja ustala szczegóły zdarzenia
Kraj
Jerz nie został otruty przez służby
Kraj
Zhakowane pociągi. Kto stoi za celowymi usterkami w Impulsach?
Kraj
Alert pogodowy dla Polski: W weekend może spaść do 65 cm śniegu
Kraj
Tomasz Krzyżak i Piotr Litka nominowani do Grand Press za cykl w "Rzeczpospolitej"
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu