"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym turnieju debat parlamentarnych Kraków Debatuje

Ponad 60 studentów i licealistów z całej Polski dyskutowało na tematy dotyczące bieżących problemów społecznych. Poruszano między innymi kwestie popularyzacji psychologii, demokratyzacji giełdy czy przydatności obiektywnego sensu życia.

Autorka tematów i Sędzia Główna turnieju Alicja Owdziej tak skomentowała różnorodność tematów debat:

- Debaty są przeciwieństwem przekonania, że w świecie, w którym nie sposób wszystkiego zrozumieć, pozostaje jedynie rygorystyczna specjalizacja w zakresie konkretnej dziedziny. Większość z nas nie pojmuje niuansów giełdy, ale wszyscy jesteśmy potencjalnymi ofiarami efektów jej wadliwego działania. I choć ekonomia rozwoju, porównywanie strategii politycznych, czy sztuczna inteligencja są palącymi problemami, to debaty są też sposobem poszukiwania odpowiedzi na trudne, ale uniwersalne pytania. Różnorodność tematów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie - mówi.

Jak dodaje, kluczowe są też warunki w których toczy się dyskusja:

- Dlatego tak ważna jest platforma, w której można w towarzyskiej, ale i intelektualnej atmosferze spróbować krytycznie zaangażować się nawet z problematycznymi dla nas kwestiami. Losowość strony, a przy okazji chęć wygrania, zmusza uczestników do kwestionowania własnych aksjomatów i porzucenia (często nieuzasadnionych) założeń, którymi tłumaczymy sobie świat. Wygrywają Ci, którzy tworzą spójną logicznie argumentację, a nie doktoranci z konkretnej dyscypliny - wskazuje Owdziej.

Pomimo pandemii i braku bezpośredniego kontaktu liczba uczestników turniejów debat stale rośnie. Jak mówi organizator wydarzenia, Paweł Sieprawski z Klubu Debat UJ, wynika to z faktu, że:

- Jest to niezwykle angażująca intelektualnie aktywność, która wymaga od uczestników rozumienia różnorodnych mechanizmów warunkujących otaczający nas świat. Uważam, że do debatowania najbardziej motywuje możliwość rozwoju kompetencji miękkich takich jak analityczne myślenie, tworzenie przekonującej argumentacji czy przemawiania publicznego - tłumaczy.

Turniej zwyciężyła reprezentacja alumnów Klubu Debat w Białymstoku, a aktualnie studentów UW, w składzie Mateusz Walczuk i Paweł Miłkowski, a najlepszą mówczynią turnieju została Alicja Filbier z Uniwersytetu Warszawskiego. Według zwycięzców najwięcej satysfakcji daje:

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej

"[Paweł] Debaty są szczególnie satysfakcjonujące z racji na to, że w rywalizację angażują szereg umiejętności intelektualnych. Przy tym kluczowa pozostaje współpraca z partnerem lub partnerką, która czyni debatowanie jeszcze ciekawszym, ale jednocześnie bardziej wymagającym."

"[Mateusz] Debaty są najbardziej satysfakcjonujące, gdy widzisz ich wpływ na to, co dają Ci poza samymi debatami. Szybciej myślisz, radzisz sobie lepiej pod presją czasu, masz niemal obsesyjną manierę podważania wszystkiego i widzenia w czymś potencjalnego tematu do dyskusji. To bardzo pomocne, bo widzisz w wielu momentach, że coś może działać lepiej czy że nie ma na ten moment przekonującego uzasadnienia."

Dla osób, które chciałyby osiągnąć takie sukcesy, mają następujące rady:

- Kluczowym w odnoszeniu sukcesu w debatach wydaje się być metodyczne podejście w doskonaleniu się, jak zresztą w każdym innym sporcie. Jednocześnie niemal w każdej debacie bardzo przydatna jest wiedza, czy to dotycząca konkretnych tematów, czy też ogólnych mechanizmów kierujących światem - podkreślają uczestnicy.

Kraków Debatuje odbył się w ramach Polskiej Ligi Debat, czyli cyklu 5 ogólnopolskich turniejów organizowanych w Lublinie, Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Białymstoku. Do końca czerwca 2021 odbędą się jeszcze 3 takie turnieje, a ich zwieńczeniem będą Mistrzostwa Polski Debat Parlamentarnych, które odbędą się we Wrocławiu 17-19 września 2021. Projekt jest organizowany przez Fundację Polska Debatuje we współpracy z lokalnymi Klubami Debat.

"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym turnieju debat parlamentarnych Kraków Debatuje