Pomysłodawcą powstania Europejskiego Centrum „Solidarności” jest prezydent Gdańska Paweł Adamowicz (PO). – Sama idea narodziła się jeszcze na początku lat 90., wtedy Paweł Adamowicz był radnym miejskim. Wiele osób zwracało uwagę, że na świecie mało kto wie o prawdziwej roli „Solidarności” w upadku komunizmu. Dlatego przedstawił pomysł powstania centrum „Solidarności”, żeby to zmienić – wspomina Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta.
Muzeum chcemy otworzyć w 30. rocznicę Sierpnia ,80.Całe centrum powinno być gotowe rok później
Do współpracy zaprosił osoby o różnych poglądach. – Zależało nam, żeby w radzie programowej centrum znaleźli się historycy, politycy i osoby związane z kulturą – dodaje Pawlak.
Znaleźli się w niej m.in. Timothy Garton Ash, Bogdan Borusewicz, Antoni Dudek, Zbigniew Gluza, Jarosław Gowin, Andrzej Paczkowski i Wojciech Roszkowski. Od początku bardzo mocno w sprawy centrum angażował się marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który został przewodniczącym rady.
Do uroczystego podpisania aktu erekcyjnego centrum doszło podczas obchodów 25. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w 2005 r. Pod aktem podpisali się prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski oraz przywódcy ponad 20 państw.