Skargę na Natalię Ołowską-Zalewską, obrońcę Marka Dochnala, złożyła 23 kwietnia dziennikarka Dorota Kania.

– Potwierdzam, że taka skarga do nas wpłynęła, i na jej podstawie zostało wszczęte wobec mecenas Ołowskiej-Zalewskiej postępowanie wyjaśniające – mówi „Rz” Jakub Jacyna, rzecznik Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. – Rzecznik dyscyplinarny wezwał panią mecenas do złożenia wyjaśnień.

Jakie zarzuty podnosi Kania? Z informacji „Rz” wynika, że chodzi o dwie sprawy. Pierwsza dotyczy oświadczenia Ołowskiej-Zalewskiej dla tygodnika „Newsweek” w sprawie pożyczki, jakiej mecenas udzieliła Kani w marcu 2006 r. Według tygodnika 25 tys. zł miało pochodzić z depozytu, jaki na koncie Ołowskiej-Zalewskiej miała żona lobbysty Aleksandra. Adwokat nie chciała komentować sprawy, zasłaniając się tajemnicą zawodową, ale w oświadczeniu dla dziennikarzy tygodnika zobowiązała się, że po jej uchyleniu potwierdzi przed sądem fakt udzielenia pożyczki i powoływanie się przez dziennikarkę na „wpływy u znanych osób”.

„Takie postępowanie jest perfidne i narusza zasady etyki adwokackiej – twierdzi w skardze Kania. – Adwokat z jednej strony zasłania się tajemnicą, po czym daje pisemne zaświadczenie, w którym informuje o zdarzeniach, jakie, według jej własnych słów, objęte są tajemnicą”.

Druga sprawa dotyczy faktu, iż mecenas Ołowska-Zalewska jest udziałowcem spółki Widok Wille i Domy, w której udziały ma też żona Dochnala, Aleksandra. Listę wspólników firmy załączono do skargi. Kania pyta, czy adwokat nie narusza w ten sposób etyki zawodowej.

– Nie komentuję tej sprawy – mówi „Rz” Natalia Ołowska-Zalewska. Dodaje, że złożyła już pisemne wyjaśnienia dotyczące zarzutów.

Ołowska-Zalewska jest obrońcą Marka Dochnala. „Rz” sprawdziła, że nigdy nie reprezentowała jednak jego żony, której katowicka prokuratura zarzuca pomoc w poświadczeniu nieprawdy. Czy zatem założenie spółki z żoną lobbysty narusza etykę adwokacką? – Adwokat nie może wchodzić w żadne zależności ze swoim mocodawcą – podkreśla Jacek Brydak, rzecznik dyscyplinarny Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Na razie nie chce się odnosić do tej konkretnej sprawy. – Zapoznam się z odpowiedzią pani mecenas i wtedy zdecyduję, czy wszcząć postępowanie dyscyplinarne.

O Kani zrobiło się głośno, gdy Dochnal ujawnił, że pożyczyła od jego teściowej 245 tys. zł i miała powoływać się na wpływy polityczne. Kania twierdzi, że nie wiedziała, że kobieta jest teściową lobbysty, a pożyczkę w całości oddała. Zaprzecza, by obiecywała Dochnalowi pomoc. Sprawę bada opolska prokuratura – śledztwo dotyczy płatnej protekcji. Natomiast z doniesienia Kani prokuratura w Pruszkowie prowadzi postępowanie o sfałszowanie umowy pożyczki i tworzenie przeciw dziennikarce fałszywych dowodów.