Przedstawiciele 70 polskich ośrodków narciarskich chcą wprowadzenia tzw. prawa śniegowego. Umożliwiałoby ono automatyczne zamienianie prywatnych gruntów w stoki narciarskie. Ministerstwo Sportu i Turystyki uważa brak takich przepisów za jedną z największych barier rozwoju ośrodków.
Tzw. ustawa śniegowa to jeden z najważniejszych celów stowarzyszenia Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne, powstałego w lutym tego roku. Skupia ono 70 właścicieli ośrodków w kraju, którzy spotkali się na pierwszej ogólnopolskiej konferencji w Świeradowie Zdroju na Dolnym Śląsku.
- Pracujemy nad założeniami do znacznie szerszej wersji ustawy, która wprowadzałaby służebność nie tylko stoków, ale również szlaków turystycznych — mówi „Rz” wiceminister sportu i turystyki Katarzyna Sobierajska, obecna na konferencji w Świeradowie. Min. Sobierajska przyznaje, że brak przepisów w poważny sposób blokuje rozwój bazy turystycznej.
Projekt ma powstać do końca roku, a ustawa, której pierwowzór powstał jeszcze w latach 90., mogłaby obowiązywać od sezonu 2010/11. — Prace powinny nabrać tempa po konsultacjach z jedynym silnym podmiotem branżowym, jakim jest stowarzyszenie — min. Sobierajska ma nadzieję, że wspólnie ze stowarzyszeniem uda się przekonać do przepisów właścicieli gruntów.
[srodtytul]Kodeksy turystyczne z sankcjami [/srodtytul]