Warszawska prokuratura poprosi TVN o raport komisji, która badała sprawę mobbingu i molestowania seksualnego w "Faktach" TVN.

- Będzie to postępowanie sprawdzające. Od jej wyników uzależniamy czy śledztwo zostanie wszczęte - mówi prok. Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Sprawę będzie badać Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów.

Prokuratura chce zbadać czy ujawnione przypadki molestowania wypełniają znamiona przestępstwa.

Od stycznia ubiegłego roku, dzięki nowelizacji kodeksu karnego i kodeksu postępowania karnego wszczynanie śledztw o przestępstwa przeciwko wolności seksualnej jest wszczynane z urzędu, a nie jak dotychczas na wniosek ofiary. Dotyczy to m.in. przestępstw zgwałcenia, nadużycia stosunku zależności (w tym służbowej) lub wykorzystania krytycznego położenia. ?Nie chodzi tylko o gwałt, ale także o inne czynności seksualne np. obmacywanie.?Ściganie przestępstwa przeciwko wolności seksualnej z urzędu było jednym z wymogów podpisanej przez Polskę w grudniu 2012 r. konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet.

Specjalna niezależna Komisja w TVN S.A. zakończyła dochodzenie w sprawie domniemanych przypadków mobbingu, molestowania i molestowania seksualnego w redakcji programu „Fakty TVN" w sobotę a wczoraj ujawniła jej wyniki. Przepytano 37 byłych i obecnych pracowników TVN. Komisja ustaliła, że trzy osoby zostały narażone na niepożądane zachowania włącznie z mobbingiem i molestowaniem seksualnym. To efekt publikacji "Wprost", który opisał przypadki rzekomego molestowania i mobbingu w redakcji.

Z Kamilem Durczokiem, szefem „Faktów", rozwiązano umowę.

Emilia Ordon, rzeczniczka TVN odmawia odpowiedzi na pytanie czy stacja przekaże raport prokuraturze. - Nie udzielamy w tej sprawie żadnego komentarza - ucina Ordon.