– Trójmiasto od blisko trzech lat znajduje się praktycznie na każdej krótkiej liście inwestorów z branży BPO/SSC, którzy analizują Polskę pod kątem ulokowania tu swoich projektów – mówi „Rzeczpospolitej" Mariusz Wiśniewski, senior assiocate director w CBRE, firmie zajmującej się wynajmem powierzchni biurowych. – Dziś jednym tchem wymienia się w ścisłej trójce Kraków, Wrocław i Trójmiasto – dodaje.
Z tej trójki liderem jest Kraków, z powierzchnią biurową 752 tys. mkw., kolejnymi 95 tys. m.kw w budowie i 102 tys. w planie na 2017 r. Trójmiasto, z powierzchnią 550 tys. mkw. jest na czwartym miejscu w Polsce. Według danych firmy CBRE budowane jest obecnie 103 800 mkw. biur. Z kolei Wrocław – trzeci na podium, ma obecnie 651 tys. mkw., a w budowie 88 tys. mkw. Plany na 2017 r. są już korzystniejsze dla Wrocławia (200 tys. mkw.),niż Trójmiasta (63 tys. mkw.).
Różnice pomiędzy czołówką są relatywnie niewielkie, a walka o podium zacięta. Mimo przyrostów powierzchni coraz bardziej w tyle zostają za to Poznań, Katowice i Łódź.
Warszawa, z powierzchnią biurową na poziomie 4,5 mln mkw., jest poza zasięgiem pozostałych. Koncentracja kapitału, usług i kadr, a przede wszystkim status stolicy – to główne czynniki, które o tym decydują. Pozostałe miasta mają jednak czym podgryzać stolicę. To przede wszystkim niższe koszty działania dla potencjalnych najemców – od cen najmu powierzchni po niższe płace. Dla porównania średnia cena najmu 1 mkw. w Warszawie w 2015 r. wynosiła od 16 do 24 euro, we Wrocławiu 15 euro, a Krakowie i Trójmieście 14 euro.
– 2015 r. był dla Trójmiasta rekordowy pod względem liczby projektów oraz ich wielkości. Bazując na wstępnych danych, w całym roku oddano do użytku 12 nowych projektów biurowych o łącznej powierzchni 110 100 mkw. Wśród nich są takie projekty jak Alchemia II (21 000 mkw.) i Olivia Six (17 300 mkw.). Wiele z otwartych w 2015 r. obiektów jest już niemal w całości skomercjalizowanych – podkreśla Mariusz Wiśniewski.