Koordynator projektu ze Stowarzyszenia Pro Carpathia, Katarzyna Michno poinformowała, że do projektu pod nazwą "Skarby w drewnie ukryte" wybrano kościoły w Soninie, Gawłuszowicach i Łękach Górnych oraz obecne i dawne cerkwie w Czerteżu, Liskowatem, Pielgrzymce, Miękiszu Starym i Nowym Bruśnie.
Zespoły specjalistów z Polski i Norwegii przeprowadzą prace inwentaryzatorskie oraz badania dendrochronologiczne, określające wiek drewna. Zostaną wykonane także wizualizacje pierwotnego wyglądu zniszczonych obecnie zabytków. Jak zaznaczyła Michno, zebrana dokumentacja posłuży do stworzenia "Białej Księgi Dziedzictwa Historycznego" i "Zielonej Księgi Dziedzictwa Historycznego".
Pierwsza z nich zawierać będzie dane potrzebne do opracowania planów konserwacji i renowacji zabytków. W drugiej zostaną zaprezentowane modelowe rozwiązania konserwatorskie w wybranych obiektach.
Na zakończenie projektu powstanie trzecia pozycja wydawnicza - "Katalog drewnianej architektury sakralnej" z terenu Podkarpacia, w którym każdy z zabytków będzie zilustrowany fotografiami. Obok drewnianych kościołów i cerkwii znajdą się tam także udokumentowane drewaniane, ale niezachowane synagogi. Według Krzysztofa Zielińskiego ze Stowarzyszenia, będzie to pierwszy tak precyzyjny i bogaty leksykon w Polsce.
Budżet projektu wynosi ponad 1 mln zł, z czego 90 proc. pochodzi ze środków Funduszu Wymiany Kulturalnej w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Pozostałe 10 proc. stanowić będzie praca w formie wolontariatu polskich konserwatorów oraz środki od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.