Zebranie Komitetu Kontaktowego, któremu obecnie przewodniczy prezes polskiej Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski, to wydarzenie na skalę europejską. To spotkanie 28 szefów organów kontroli państw unijnych. Dwudniowe obrady rozpoczną się w czwartek, a wezmą w nich udział także prezesi pięciu NOK-ów z krajów aspirujących do Unii Europejskiej. Motywem przewodnim obrad będą wyzwania i możliwości dla organów kontroli państw unijnych, które niesie za sobą cyfryzacja. Przewodniczących NOK-ów w Pałacu Prezydenckim przyjmie prezydent Andrzej Duda.
- Warszawa po raz drugi od wstąpienia Polski do UE będzie gościć prezesów najwyższych organów kontroli państw unijnych. Chcemy razem przedyskutować najważniejsze problemy, przed którymi stoją kontrolerzy w epoce błyskawicznie postępującej cyfryzacji – mówi „Rzeczpospolitej” prezes Krzysztof Kwiatkowski. I podkreśla: - Duże zbiory danych i analiza ich przetwarzania, sztuczna inteligencja, szybko rozwijająca się robotyka mogłyby pomóc kontrolerom rozszerzyć ich pole pracy, uniknąć pełnych powtórzeń zadań, czy łatwo określić błędy oraz wskazywać obszary ryzyka, które należy skontrolować – wskazuje prezes Kwiatkowski. Z drugiej strony – jak mówi - wykorzystanie nowych technologii jeszcze szerzej otworzy obywatelom dostęp do efektów pracy kontrolerów. - To z kolei wpłynie na budowanie zaufania i nowego modelu współpracy między społeczeństwem a władzami – dodaje Kwiatkowski.
Europejska agenda cyfrowa jest jednym z unijnych priorytetów. Ma tak ujednolicić rynek cyfrowy, by konsumenci i przedsiębiorcy mieli lepszy dostęp do towarów sprzedawanych przez internet. Jednocześnie ma stworzyć optymalne warunki do rozwoju sieci i usług cyfrowych – tak, aby cyberprzestrzeń stała się siłą napędową unijnej gospodarki.
Szefowie NOK-ów są zgodni, że unijne prawo dotyczące cyfryzacji wpływa na pracę ich instytucji. Dlatego warszawskie obrady służą m.in. wymianie doświadczeń z dotychczasowych kontroli wydatków na cyfryzację jakie ponoszą administracje krajowe i unijna centrala. NIK jako organizator traktuje spotkanie jako wspólne przedsięwzięcie NOK-ów.
- Trzeba razem zastanowić się nad celami i osiągnięciami strategii cyfrowej UE, a także – w tym kontekście – rolą najwyższych organów kontroli – zaznacza Kwiatkowski.
Podczas dyskusji panelowych uczestnicy będą zastanawiać się, jakie wyzwania i możliwości stoją przed NOK-ami podczas kontroli wykonania programów unijnych i krajowych dotyczących e-administracji i cyberbezpieczeństwa. Cyfrowa transformacja sektora rządowego zmusza NOK-i do analizy pojawienia się nowych możliwości popełnienia nadużyć, czy wręcz przestępstw. Dlatego każdy NOK musi rozpoznać główne rodzaje ryzyk, znaleźć kluczowe tematy przyszłych kontroli i tak informować o ich wynikach, żeby miały maksymalne oddziaływanie.