Kontrolerski szczyt w stolicy

O wyzwaniach związanych z cyfryzacją będą rozmawiać w Warszawie szefowie najwyższych organów kontroli (NOK) Unii Europejskiej oraz Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, którzy tworzą Komitet Kontaktowy.

Publikacja: 26.06.2019 16:28

Chcemy razem przedyskutować najważniejsze problemy, przed którymi stoją kontrolerzy w epoce błyskawi

Chcemy razem przedyskutować najważniejsze problemy, przed którymi stoją kontrolerzy w epoce błyskawicznie postępującej cyfryzacji – mówi „Rzeczpospolitej” prezes Krzysztof Kwiatkowski.

Foto: materiały prasowe

Zebranie Komitetu Kontaktowego, któremu obecnie przewodniczy prezes polskiej Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski, to wydarzenie na skalę europejską. To spotkanie 28 szefów organów kontroli państw unijnych. Dwudniowe obrady rozpoczną się w czwartek, a wezmą w nich udział także prezesi pięciu NOK-ów z krajów aspirujących do Unii Europejskiej. Motywem przewodnim obrad będą wyzwania i możliwości dla organów kontroli państw unijnych, które niesie za sobą cyfryzacja. Przewodniczących NOK-ów w Pałacu Prezydenckim przyjmie prezydent Andrzej Duda.

- Warszawa po raz drugi od wstąpienia Polski do UE będzie gościć prezesów najwyższych organów kontroli państw unijnych. Chcemy  razem przedyskutować najważniejsze problemy, przed którymi stoją kontrolerzy w epoce błyskawicznie postępującej cyfryzacji – mówi „Rzeczpospolitej” prezes Krzysztof Kwiatkowski. I podkreśla: - Duże zbiory danych i analiza ich przetwarzania, sztuczna inteligencja, szybko rozwijająca się robotyka mogłyby pomóc kontrolerom rozszerzyć ich pole pracy, uniknąć pełnych powtórzeń zadań, czy łatwo określić błędy oraz wskazywać obszary ryzyka, które należy skontrolować – wskazuje prezes Kwiatkowski. Z drugiej strony – jak mówi - wykorzystanie nowych technologii jeszcze szerzej otworzy obywatelom dostęp do efektów pracy kontrolerów. - To z kolei wpłynie na budowanie zaufania i nowego modelu współpracy między społeczeństwem a władzami – dodaje Kwiatkowski.

Europejska agenda cyfrowa jest jednym z unijnych priorytetów. Ma tak ujednolicić rynek cyfrowy, by konsumenci i przedsiębiorcy mieli lepszy dostęp do towarów sprzedawanych przez internet. Jednocześnie ma stworzyć optymalne warunki do rozwoju sieci i usług cyfrowych – tak, aby cyberprzestrzeń stała się siłą napędową unijnej gospodarki.

Szefowie NOK-ów są zgodni, że unijne prawo dotyczące cyfryzacji wpływa na pracę ich instytucji. Dlatego warszawskie obrady  służą m.in. wymianie doświadczeń z dotychczasowych kontroli wydatków na cyfryzację jakie ponoszą administracje krajowe i unijna centrala. NIK jako organizator traktuje spotkanie jako wspólne przedsięwzięcie NOK-ów.
- Trzeba razem zastanowić się nad celami i osiągnięciami strategii cyfrowej UE, a także – w tym kontekście – rolą najwyższych organów kontroli – zaznacza Kwiatkowski.

Podczas dyskusji panelowych uczestnicy będą zastanawiać się, jakie wyzwania i możliwości stoją przed NOK-ami podczas kontroli wykonania programów unijnych i krajowych dotyczących e-administracji i cyberbezpieczeństwa. Cyfrowa transformacja sektora rządowego zmusza NOK-i do analizy pojawienia się nowych możliwości popełnienia nadużyć, czy wręcz przestępstw. Dlatego każdy NOK musi rozpoznać główne rodzaje ryzyk, znaleźć kluczowe tematy przyszłych kontroli i tak informować o ich wynikach, żeby miały maksymalne oddziaływanie.

Poruszony zostanie także temat kompetencji, jakie powinny posiadać unijne NOK-i w zakresie badania cyfryzacji i wykorzystania zasobów cyfrowych w kontrolach. Dotyczy to m.in. technik kontrolnych, posiadania środków tak, by mogły dostosowywać się do nowych elementów związanych z cyfryzacją operacji finansowych czy przesyłu danych. Już teraz  kontrolowane podmioty stosują lub za chwilę zaczną rozwijać działania wspierane przez sztuczną inteligencję i nowe technologie. Rewolucja cyfrowa będzie coraz bardziej odkrywać nowe horyzonty dla profesji kontrolnej pod warunkiem, że kontrolerzy będą w stanie z niej skorzystać. Dlatego zebrani w Warszawie zastanowią się jak organy kontroli spisują się jako strażnicy wydatków publicznych, jakie wyciągnięto już wnioski i jakie są dobre praktyki związane z innowacyjnym podejściem, strategiami i narzędziami, które mogą pomóc w kontrolach. Chodzi o to, jak NOK-i adaptują się do nowej rzeczywistości i jak wykorzystują osiągnięcia techniki.

- Na spotkaniu będziemy mogli pokazać jak niezależne od władzy wykonawczej i ustawodawczej organy kontroli są potrzebne z punktu widzenia obywatela który musi być przekonany, że wydatki publiczne są prześwietlane. Z drugiej strony jak z punktu widzenia tych, którzy reprezentują władzę wykonawczą przedstawić pracę poszczególnych organów kontroli Unii Europejskiej – zaznacza Krzysztof Kwiatkowski.

Podczas czwartkowych obrad prezes przedstawi raport z okresowej działalności Komitetu, który podzielony jest na grupy i sieci. Co ważne, polska Najwyższa Izba Kontroli przewodniczy grupie roboczej do spraw VAT. Zajmuje się ona m.in. zwalczaniem nadużyć finansowych, opodatkowaniem transakcji w handlu elektronicznym, i mechanizmem tzw. odwróconego VAT.

Druga grupa robocza zrzeszająca wszystkich członków Komitetu i sieć współpracy NOK krajów kandydujących do Unii Europejskiej zajmuje się działaniami kontrolnymi. Kolejna koncentruje się na zapobieganiu i przeciwdziałaniu nieprawidłowościom i nadużyciom finansowym. Jest także grupa zadaniowa ds. europejskiej unii bankowej. Pozostałe sieci zajmują się kontrolą polityki fiskalnej, strategii Europa 2020 i niezależną ocena krajowych polityk gospodarczych.

 

Zebranie Komitetu Kontaktowego, któremu obecnie przewodniczy prezes polskiej Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski, to wydarzenie na skalę europejską. To spotkanie 28 szefów organów kontroli państw unijnych. Dwudniowe obrady rozpoczną się w czwartek, a wezmą w nich udział także prezesi pięciu NOK-ów z krajów aspirujących do Unii Europejskiej. Motywem przewodnim obrad będą wyzwania i możliwości dla organów kontroli państw unijnych, które niesie za sobą cyfryzacja. Przewodniczących NOK-ów w Pałacu Prezydenckim przyjmie prezydent Andrzej Duda.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Kraj
Mgły, deszcz i przymrozki? IMGW podał prognozę pogody na październik
Materiał Promocyjny
Artystyczna trasa SUZUKI. Oto co warto zobaczyć podczas Warsaw Gallery Weekend i FRINGE Warszawa
Kraj
Wyrok dla "Białej Siły"
Kraj
Zmiana czasu na zimowy: Kiedy wypada w 2024? Czy to już dziś?