Sonda Al-Amal (arab. Nadzieja) ma dostarczyć obraz zmian temperatury w atmosferze Czerwonej Planety. Choć sonda miała zostać wystrzelona w przestrzeń kosmiczną z wyspy Tanegashima na południu Japonii we wtorek o godz. 22.51 czasu polskiego, z powodu złych warunków pogodowych misja musiała zostać przełożona na 16 lipca.

„Misja kosmiczna ZEA, pierwsza misja międzyplanetarna w świecie arabskim, rozpocznie się w piątek 17 lipca 2020 roku o godzinie 0.43 czasu ZEA z centrum kosmicznego Tanegashima” - czytamy we wpisie opublikowanym na Twitterze.

Badacze zakładają, że dotarcie na Marsa zajmie sondzie siedem miesięcy. Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą w ten sposób uhonorować 50. rocznicę zjednoczenia pierwszych sześciu emiratów.

Jak pisze agencja Reutera, Zjednoczone Emiraty Arabskie wystrzeliły już dziewięć działających satelitów. W najbliższych latach planują wystrzelić kolejnych osiem.

Wcześniej władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich informowały o planach stworzenia „miasteczka naukowego” na pustyni na obrzeżach Dubaju. Badacze chcą tam symulować warunki marsjańskie i opracować technologię niezbędną do kolonizacji czerwonej planety.