Reklama
Rozwiń

Leasing konsumencki może zastąpić kredyt

Osoba fizyczna bez przeszkód weźmie auto w leasing. Może to być rozwiązanie korzystniejsze od kredytu. Sejm ma znieść od lipca obecne bariery podatkowe

Publikacja: 25.02.2011 03:55

Leasing konsumencki może zastąpić kredyt

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman Piotr Wittman

 

Upowszechnienie leasingu konsumenckiego to jedno z rozwiązań przewidzianych w projekcie ustawy o zniesieniu barier administracyjnych. Ma wejść w życie 1 lipca 2011 r.

– Co prawda osoby fizyczne już teraz mogą korzystać z leasingu, ale niemal nikt tego nie robi ze względu na nieprecyzyjne rozwiązania podatkowe. Nowa ustawa zlikwiduje ten problem – podkreśla poseł Krzysztof Borkowski.

Jak mówi Marta Szafarowska, doradca podatkowy w MDDP, problemy wzięły się z tego, że przepisy podatkowe nie są dostosowane do sytuacji osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

51 proc. ankietowanych chce skorzystać z leasingu

– Projekt przewiduje, że leasing będzie neutralny pod względem podatkowym dla konsumentów, podobnie jak np. najem samochodu. Nie będą oni ani płacić z tego tytułu żadnego podatku, ani odliczać kosztów – wyjaśnia Marta Szafarowska.

Według Andrzeja Sugajskiego, dyrektora generalnego Związku Polskiego Leasingu, będą oni mogli wziąć w leasing zarówno auta osobowe, jak i inne urządzenia.

– Z przeprowadzonych na nasze zlecenie badań marketingowych wynika, że ponad połowa ankietowanych jest zainteresowana tym rozwiązaniem, z tego aż 88 proc. leasingiem pojazdów – mówi Sugajski.

Zgodnie z projektem umowy będą zawierane na dowolny okres, a później konsument zdecyduje, czy chce się stać właścicielem.

17 proc. wynosi  średnio w Europie udział konsumentów w rynku leasingu ruchomości

– Niewykluczone, że leasing zdominuje rynek konsumenta. Może być bardziej opłacalny np. od kredytu, choćby dlatego, że firmy leasingowe są w stanie wynegocjować od producentów, ubezpieczycieli oraz dostawców usług korzystniejsze warunki finansowe niż pojedynczy nabywca – mówi Sugajski.

Marta Szafarowska dodaje, że przewaga nad kredytem bankowym będzie polegać na tym, iż leasing stanie się bardziej dostępny. Poza tym zainteresowani skorzystają z wielu usług towarzyszących, np. kart paliwowych, serwisu czy wymiany opon.

Według Emilii Amielanczyk, eksperta Pracodawców RP, projektowane rozwiązanie może uczynić leasing konsumencki atrakcyjną alternatywą dla klasycznych zakupów.

 

Czytaj też:

Zobacz też

»

Upowszechnienie leasingu konsumenckiego to jedno z rozwiązań przewidzianych w projekcie ustawy o zniesieniu barier administracyjnych. Ma wejść w życie 1 lipca 2011 r.

– Co prawda osoby fizyczne już teraz mogą korzystać z leasingu, ale niemal nikt tego nie robi ze względu na nieprecyzyjne rozwiązania podatkowe. Nowa ustawa zlikwiduje ten problem – podkreśla poseł Krzysztof Borkowski.

Pozostało jeszcze 83% artykułu
Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono