Reklama

Alarm w portach w rejonie Petersburga. Rosjanie obawiają się ataku

W czterech portach w obwodzie leningradzkim wprowadzono najwyższy poziom alarmu.
Port w Wyborgu

Port w Wyborgu

Foto: A.Savin, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 713

Alarm wprowadzono w portach Wyborg, Wysock, Primorsk i Ust-Ługa w obwodzie leningradzkim. Stolicą obwodu jest Petersburg.

Dlaczego w portach w rejonie Petersburga wprowadzono alarm?

Informacja o wprowadzeniu alarmu pojawiła się na stronie administracji rosyjskich portów nad Morzem Bałtyckim.

„Podstawą jest zwiększony poziom sytuacji nadzwyczajnych spowodowanych czynnikiem ludzkim, atakami bezzałogowych statków powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy na obiekty na terytorium portu" - czytamy w zarządzeniu dotyczącym portu Ust-Ługa.

Tak wyglądała sytuacja na ukraińskim froncie w 712. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na ukraińskim froncie w 712. dniu wojny

Foto: PAP

Reklama
Reklama

Podobne przyczyny podano w dokumentach dotyczących wprowadzenia najwyższego poziomu alarmu w portach Wyborg, Wysock i Primorsk.

W styczniu gubernator obwodu leningradzkiego, Aleksandr Drozdenko, wprowadził najwyższy poziom alarmu na terenie obiektów infrastruktury krytycznej we wszystkich rejonach obwodu.

Jednostki bezpieczeństwa i funkcjonariusze służb porządkowych otrzymali polecenia niszczenia wszystkich dronów wykrytych na terenie obwodu.

Czytaj więcej

Miedwiediew sugeruje, że Lwów będzie stolicą Ukrainy. ISW: Komunikat dla świata

Ukraińskie drony codziennie atakują cele w Rosji

W styczniu ukraińskie drony zaatakowały port Ust-Ługa pod Petersburgiem. Pożar ogarnął wówczas terminal LNG koncernu Novatek, co doprowadziło do wstrzymania pracy największego terminalu LNG w europejskiej części Rosji.

Rosyjskie media codziennie informują o atakach dronów na cele w Rosji, choć zazwyczaj obiekty ataków znajdują się w obwodach graniczących z Ukrainą. W nocy z 5 na 6 lutego siedem ukraińskich dronów strącono nad obwodem biełgorodzkim.

Reklama
Reklama

W przeszłości Ukraińcy atakowali jednak również cele w głębi Rosji — m.in. Moskwę. W maju 2023 roku jeden z dronów eksplodował nad kopułą jednej z wież Kremla.

Konflikty zbrojne
Pilny apel MSZ do Polaków na Bliskim Wschodzie. „Natychmiast opuścić region”
Materiał Promocyjny
Nowy luksus zaczyna się od rozmowy. Byliśmy w showroomie EXLANTIX w Warszawie
Materiał Promocyjny
Rekordy sprzedaży i większy magazyn w Duchnicach
Konflikty zbrojne
Dlaczego Rosji tak trudno zastraszyć Estonię?
Konflikty zbrojne
Podjęto decyzję ws. pracowników ambasady USA w Izraelu. Chodzi o zagrożenie konfliktu z Iranem
Materiał Promocyjny
Arabia Saudyjska. W krainie gościnności
Konflikty zbrojne
Bomby spadły na Kabul. Pakistan: To już otwarta wojna
Materiał Promocyjny
Dove Self-Esteem: Wsparcie dla nastolatków
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama