Izraelska armia chwali się sukcesami w Gazie w miesięcznicę ataku Hamasu

Izraelskie siły przejęły kontrolę nad posterunkiem wojskowym Hamasu w sercu miasta Gaza - podała izraelska armia w komunikacie.

Publikacja: 07.11.2023 09:58

Izraelscy żołnierze w Strefie Gazy

Izraelscy żołnierze w Strefie Gazy

Foto: AFP

W przejętym posterunku izraelscy żołnierze mieli przejąć granatniki przeciwpancerne, broń i materiały wywiadowcze.

Izraelscy żołnierze wskazują cele dla izraelskiego lotnictwa w Gazie

Ponadto izraelska armia poinformowała, że lotnictwo Izraela uderzyła z powietrza na 10-osobową komórkę Hamasu, po wskazaniu celu przez Brygadę Nachal.

Izraelscy żołnierze zaatakowali następnie jednostkę przeciwpancerną i wskazali cel dla dodatkowego uderzenia z powietrza - wynika z oświadczenia izraelskiej armii.

W nocy izraelska armia zaatakowała kilkadziesiąt pozycji z których bojownicy Hamasu ostrzeliwali z moździerzy Izrael. Ponadto izraelska marynarka wojenna ostrzelała w nocy kilka celów Hamasu, przy użyciu broni precyzyjnej - podały Siły Obronne Izraela.

Izraelscy żołnierze mieli też zidentyfikować grupę bojowników Hamasu, którzy zabarykadowali się w pobliżu szpitala Al-Kuds w mieście Gaza. Według izraelskiej armii grupa ta planowała atak na izraelskich żołnierzy.

W ataku powietrznym na zidentyfikowany cel wywołał "znaczące eksplozje wtórne", które wskazują na obecność składu amunicji w miejscu ataku.

Dzień żałoby w Izraelu, antyrządowy protest przed Knesetem

Tymczasem Izrael obchodzi 7 listopada dzień żałoby, w miesięcznicę ataku Hamasu na Izrael z 7 października. W ataku Hamasu na Izrael zginęło 1 400 osób, a ponad 240 zostało uprowadzonych do Strefy Gazy w charakterze zakładników.

O 11:00 minutą ciszy w całym Izraelu uczczone zostaną ofiary ataku. Flagi w Izraelu będą dziś opuszczone do połowy masztu.

Po południu mieszkańcy Izraela mają gromadzić się na miejskich placach i w innych miejscach i zapalać świecie, by upamiętnić ofiary ataku Hamasu i żołnierzy poległych w walce w Strefie Gazy.

Czytaj więcej

Beniamin Netanjahu zapowiada izraelskie rządy w Strefie Gazy

W Jerozolimie planowany jest wiec antyrządowy rodzin pogrążonych w żałobie po utracie bliskich w ataku Hamasu. Przed Knesetem powstać ma miasteczko namiotowe, a osoby tam się znajdujące mają domagać się utworzenia nowego rządu.

Natomiast Indonezja zaprzeczyła twierdzeniom Izraela, że szpital zbudowany w Strefie Gazy ze środków indonezyjskich, który był celem izraelskiego ataku, był zbudowany na tunelach Hamasu i znajduje się w pobliżu miejsca wystrzeliwania rakiet w stronę Izraela.

Szpital znajduje się w północnej części Strefy Gazy, niedaleko granicy z Izraelem. Zbudowano go ze środków z indonezyjskich funduszy charytatywnych.

"Szpital Indonezyjski w Gazie został zbudowany przez Indonezyjczyków, wyłącznie w celach humanitarnych, ma służyć potrzebom medycznym Palestyńczyków w Gazie" - głosi oświadczenie indonezyjskiego MSZ.  

Wcześniej rzecznik izraelskiej armii, adm. Daniel Hagari, ujawnił nowe izraelskie informacje wywiadowcze, z których wynika, że Hamas wykorzystuje placówki medyczne w Gazie do "celów terrorystycznych".

Adm. Hagari mówił, że izraelski wywiad ma informacje o sieci tuneli Hamasu istniejących pod szpitalem, a także ma satelitarne zdjęcia, na których widać wyrzutnie rakiet kilkadziesiąt metrów od szpitala.

- Hamas systematycznie wykorzystuje Szpital Indonezyjski, by ukryć swoją podziemną infrastrukturę terrorystyczną - powiedział Hagari.

W przejętym posterunku izraelscy żołnierze mieli przejąć granatniki przeciwpancerne, broń i materiały wywiadowcze.

Izraelscy żołnierze wskazują cele dla izraelskiego lotnictwa w Gazie

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 877
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Konflikty zbrojne
Viktor Orbán zapowiada dalsze "misje pokojowe". Nie zamierza się nikomu opowiadać
Konflikty zbrojne
Myśliwce F-16 szybciej trafią na Ukrainę. Zełenski dziękuje Tuskowi
Konflikty zbrojne
Atak na Tel Awiw. Dron ominął izraelską obronę przeciwlotniczą
Konflikty zbrojne
Izrael chce rekrutować żołnierzy spośród religijnych ortodoksów